جنگنده‌هاي هند يک پايگاه تروريستان را درکشمير هدف قرار دادند

ارتش پاکستان تأييد کرد که يک چند فروند هواپيماي هند با گذشتن از حريم هوايي منطقه مورد مناقشه‌ي کشمير، وارد آسمان آن شده‌اند، و در واکنش پاکستان نيز جنگنده‌هاي خود را رهسپار منطقه کرده‌است.
رسانه‌هاي هندي گفته‌اند، نيروي هوايي هند يک پايگاه تروريستان در بخشي از کشمير که تحت کنترل پاکستان است، را هدف قرار داده اند.
خبرگزاري بين‌المللي آسيا (اي‌ان‌آي) که دفتر اصلي آن در دهلي نو است، روز سه‌شنبه (7حوت) گزارش داد که “12 فروند ميراژ 2000 ” ارتش هند از خط کنترل منطقه کشمير گذشته و به يک پايگاه مهم تروريستان حمله کرده‌اند.
اما پاکستان با دروغ خواندن اين ادعا گفته است که جنگنده‌هاي هندي پس از برخاستن هواپيماهاي پاکستاني فرار کردند و تنها چند سرگلوله را بر يک منطقه خالي از سکنه پرتاب کردند که تلفاتي نداشته است.
آصف غفور، سخن‌گوي ارتش پاکستان مي‌گويد که جنگنده‌هاي هندي با عبور از حريم هوايي پاکستان در خط مراقبت مرزي، چند سرگلوله را بر يک منطقه خالي از سکنه در بالاکوت پرتاب کردند و سپس با برخاستن جنگنده‌هاي پاکستاني، آنجا را ترک کردند.
وزارت خارجه پاکستان اين حمله را يک تجاوز آشکار بر اين کشور خوانده است.
شاه محمود قريشي، وزير امور خارجه پاکستان گفته است: «من اين حمله را يک تجاوز بزرگ مي‌دانم. ما بارها به آن‌ها (هندوستان) گفته‌ايم و به جهانيان نيز اطلاع داده بوديم که اين چنين کاري شدني است. اما آنان امروز بر پاکستان تجاوز کردند. اين نقض خط مراقبت مرزي است. پاکستان حق دادن پاسخ مناسب يا حق دفاع از خودش را دارد.”
اين حمله نزديک به دو هفته پس از کشته شدن 44 سرباز هندي در يک حمله انتحاري در کشمير انجام مي‌شود.
مقام‌هاي هند ادعا کرده اند که اين پايگاه از سوي مسعود اظهر، رهبر گروه جيش محمد رهبري مي‌شد.
ويجي گوکالي، وزير دولت هند در امور خارجي گفته است: “در يک حمله مبتني بر اطلاعات استخباراتي، هند بزرگترين پايگاه آموزشي جيش محمد را در بالاکوت آماج قرار داد. در اين عمليات، شمار بزرگي از هراس‌افگنان، آموزگاران، فرماند‌هان بلندپايه و گروه‌هاي جهادي که براي حمله‌هاي انتحاري آموزش مي ديدند نابود شدند.”
پرافول بخشي، آگاه مسايل نظامي هند گفته است: “حمله هوايي دوازده جنگنده ميراج بر يکي از بزرگترين پايگاه‌هاي هراس‌افگنان نشان مي‌دهد که اراده هند نيرومند است.”
دولت هند اين حمله را يک اقدام انتقام جويانه در برابر حمله دو هفته پيش بر نيروهاي هندي در کشمير مي‌داند.
سوبرامانين سوامي، از رهبران حزب حاکم بهارتيا جاناتا گفته است: “اين يک مسأله بين‌المللي نيست. ما اين کار را براي دفاع از خودمان انجام مي‌دهيم. در منشور سازمان ملل متحد يک بخش است که مي‌گويد اگر يک قدرت خارجي به شما حمله مي‌کند، حق داريد که در دفاع از خودتان انتقام گيري کنيد. ما بربنياد قواعد بين المللي کار مي‌کنيم.”
گروه جيش محمد که يک گروه مسلح پاکستاني است و از سوي هند هراس‌افگن شناخته مي‌شود مسووليت حمله دو هفته پيش را در کشمير پذيرفته است.
پاکستان هفته گذشته از به دست گرفتن اداره مرکز اين گروه در پنجاب خبر داد.
عمران خان، نخست‌وزير پاکستان، پيشتر هشدار داده بود کشورش در برابر حمله احتمالي هند در واکنش به بمب‌گذاري اخير در ناحيه مورد اختلاف کشمير اقدام متقابل انجام خواهد داد.از زمان استقلال هند و پاکستان در سال 1947 تا کنون، دو طرف چند بار وارد درگيري و جنگ با يک‌ديگر شده‌اند که موارد بسياري مربوط به ناحيه مورد اختلاف کشمير مي‌شود.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید