سرمقاله عساکر پاکستانی از امریکایی ها امتیازگیری می کنند!

در حالی که دور پنجم مذاکره میان نماینده گان طالبان و امریکا در قطر آغاز شده و پس از دو روز وقفه امروز شنبه دوباره ادامه می یابد، اما مهاجمان هراس افگن مربوط گروه طالبان از نیمه شب پنج شنبه (نهم) حوت، به قول اردوی 215 میوند حمله کردند.
طالبان ادعا کردند که حمله شان به کمپ امریکایی ها در هلمند بود و در این حمله چندین تن از نیروهای امریکایی به قتل رسیده اند.
در این تهاجم به همین گونه مسوولان این مرکز نظامی اعلام کردند که بیشتر مهاجمان به قتل رسیده اند، اما تعدادی از سربازان به شمول فرمانده گارنیزیون نیز جان های شان را از دست داده اند.
برخی از آگاهان به این باور اند که نظامیان پاکستانی به طالبان دستور داده اند تا برای امتیاز گیری بیشتر در مذاکرات قطر از امریکایی ها باید آنها حملات شان را افزایش دهند؛ زیرا پاکستان از طالبان به عنوان ابزار استفاده می کند و از جنگ طالبان، پاکستان امتیازهای پولی، نظامی و سیاسی را به دست می آورد.
بنابر گزارش نیویارک تایمز، امریکایی ها به طالبان پیشنهاد دادند که نیروهای شان الی پنج سال آینده خاک افغانستان را ترک می کنند، اما طالبان به همین منظور و این که زمان خروج امریکایی ها را از افغانستان کوتاه بسازند به قول اردوی 215 میوند حمله کردند.
از سوی دیگر بعید نیست که این حمله طالبان در واکنش به حمله نیروهای هوایی هند به یک مرکز تربیه تروریستان در کشمیر تحت کنترل پاکستان صورت گرفته باشد.
انگیزه تهاجم طالبان هرچه باشد این را می رساند که طالبان هنوزهم در فکر جنگ و خون ریزی در افغانستان اند و اگر بالای پاکستان فشار لازم وارد نشود، آنها جنگ را بر صلح ترجیح می دهند.
از سوی دیگر برخی آگاهان نظامی باور دارند که حامیان، طرفداران و جاسوسان پاکستان در درون حکومت افغانستان به ویژه قطعات نظامی جا به جا شده اند و در چنین حملاتی که نظامیان پاکستان در آن نقش دارند، این جاسوسان به آنها از درون همکاری می دارند که برای شناسایی این جاسوسان پاکستانی تا اکنون اجراات لازم انجام نشده است.
آن تعداد از ملاهایی که در برخی از ولایت ها از خواندن نماز جنازه نیروهای امنیتی کشور خودداری می کنند و یا این که در جانبداری از پاکستان، تعدادی دست به مظاهره می زنند و از این کشور تروریست پرور در شبکه های اجتماعی حمایت می کنند، در حقیقت تمام چنین افراد جاسوسان پاکستان و حامیان طالبان در درون نظام اند که باید با آنها برخورد قانونی شود.
با توجه به همین ملاحظات، ممکن است تهاجم طالبان در روزهای آینده و با گرم شدن هوا در برخی از نقاط کشور افزایش یابد و اگر مذاکرات صلح امریکایی ها با طالبان نتیجه یی را در این نزدیکی در قبال نداشته باشد، سال آینده خورشیدی یکی از خونین ترین سال در کشور خواهد بود که باید حکومت افغانستان و نهادهای امنیتی این مهم را در نظر داشته باشند و این نهادها تهاجم شان را برضد تروریستان نیز افزایش بدهند و برای دفع و طرد حملات عساکر پاکستان آماده گی لازم را بگیرند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید