ده‌هاهزارنفر دراعتراض به نامزدي مجدد بوتفليقه دست به اعتراض زدند

ده‌ها هزار شهروند الجزايري در اعتراض به نامزدي مجدد عبدالعزيز بوتفليقه، رييس جمهور کنوني الجزاير، دست به تظاهرات زدند.
خبرگزاري رويترز گزارش کرده است که پوليس با تظاهرکننده‌گان در پايتخت الجزاير درگير شده است و به گفته تلويزيون دولتي اين کشور، شماري نيز در اين درگيري‌ها زخمي شده‌اند.
طبق اين گزارش، سيل تظاهرکننده‌گان که به خيابان‌ها ريخته اند، در شعارهاي خود خواستار انصراف صلح‌آميز بوتفليقه شدند.
در گزارش رويترز هم‌چنان آمده است تظاهراتي که عليه کانديداتوري مجدد بوتفليقه از هفته گذشته آغاز شده است، گسترده‌ترين تظاهراتي بود که تاکنون عليه تصميم بوتفليقه براي نامزدي در انتخابات رياست برگزار مي‌شود.
طبق اين گزارش علاوه بر پايتخت در استان‌هاي سطيف،ا لبويره، سكيده، الأغواط، تيزي وزو، و المسيلة نيز تظاهرات برگزار شده است.
عبدالعزيز بوتفليقه 81 ساله، در سال 2013 سکته قلبي کرد و از آن زمان به ندرت در محافل عمومي و علني حاضر شده و سال‌هاست سخنراني نکرده است. آقاي بوتفليقه که 20 سال بر الجزاير حکومت کرده قصد دارد براي پنجمين دوره متوالي رييس جمهور شود.
در گزارش رويترز آمده است، سال‌هاست اکثر مردم الجزاير در هراس از نهادهاي امنيتي از دخالت علني در مسايل سياسي پرهيز کرده و يا بطور کلي سياست را کنار گذاشته‌اند. از زمان استقلال الجزاير از فرانسه در سال 1962 همان نسل از سياست‌مداران کهنه‌کار بر کشور حکومت کرده‌اند.
عبدالعزيز بوتفليقه از سال 1999 رييس جمهور الجزاير بوده و پايان دادن به يک دهه شورش مسلحانه گروه‌هاي اسلام‌گرا را دستآورد خود مي‌داند. مردم اين کشور چندين دهه نظام سياسي حاکم را به عنوان پرداخت هزينه براي دستيابي به صلح و ثبات تحمل کرده‌اند. اما به نظر مي‌رسد که موج جديد تظاهرات تابوي قديمي مربوط به بحث‌هاي سياسي در مجامع عمومي را شکسته است.
به گفته مخالفان آقاي بوتفليقه، او براي رهبري کشور از سلامت لازم برخوردار نيست و در حقيقت مشاورانش به نام او حکومت مي‌کنند. اما دولت مدعي است که آقاي بوتفليقه با وجودي که سال‌هاست در مجامع علني ظاهرنشده کماکان شخصن قدرت را در دست دارد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید