خوان گوايدو: دوباره به ونزويلا برمي‌گردم

خوان گوايدو، رهبر مخالفان در ونزويلا که با وجود ممنوع‌الخروجي به سفر 10 روزه در امريکاي لاتين رفته بود، با اعلام اين که به کشور بازمي‌گردد از مردم کشورش خواست، تظاهرات سراسري برگزار کنند.
آقاي گوايدو که بيش از 50 کشور جهان او، را به عنوان رييس جمهوري موقت ونزويلا به رسميت شناخته‌اند، با وجود فرمان دولت مادورو مبني بر ممنوع‌الخروجي، از کشور خارج شد و پس از شرکت در نشست «گروه ليما» در پايتخت کلمبيا، به کشورهاي برازيل، آرژانتين، پاراگويه و اکوادور سفر کرد.
خوان گوايدو تصميم خود براي بازگشت به کشور را ابتدا در يک توييت و سپس در يک ويديو اعلام کرد.
خبرگزاري فرانسه به نقل از تحليل‌گران گزارش کرده است که بازگشت خوان گوايدو چالش جدي براي نيکلاس مادورو، رييس جمهوري ونزويلا، است و بازداشت يا عدم بازداشت او، هر يک، پيامدهايي براي او خواهد داشت.
او، در پيام توييتري‌اش، علاوه بر اعلام خبر بازگشت‌اش، نوشته است: «از مردم ونزويلا مي‌خواهم که در سراسر کشور بسيج شوند.»
خوان گوايدو هم‌چنان در ويديويي که به همراه همسرش منتشر کرده گفته است اگر افراد دولت مادورو «بخواهند ما را گروگان بگيرند، يکي از آخرين اشتباهات‌شان خواهد بود.»
هنوز واکنشي از سوي نيکلاس مادورو و دولت او در اين باره گزارش نشده است.
با اين حال چند روز پيش نيکلاس مادورو در مصاحبه با شبکه اي‌بي‌سي گفته بود: «گوايدو نمي‌تواند همين طوري برود و بيايد؛ حکم قضايي او را از ترک کشور منع کرده بود و بايد به حکم قضايي تن دهد.»
امريکا درباره پيامدهاي بازداشت احتمالي گوايدو به مادورو هشدار داده است و جان بولتون، مشاور امنيت ملي کاخ سفيد، به فاکس‌نيوز گفته است: «اگر مادورو چنين قدمي را بردارد، فکر مي‌کنم روز رفتنش را جلو انداخته است.»
خوان گوايدو و بخش بزرگي از نهادها و نيروهاي سياسي ونزويلا خواستار کناره‌گيري نيکلاس مادورو از قدرت هستند، اما ارتش ونزويلا هم‌چنان به مادورو وفادار مانده است.
فراخوان گوايدو به تظاهرات سراسري در حالي اعلام شده است که در حال حاضر در شماري از کشورهاي امريکاي لاتين، از جمله ونزويلا، جشن عمومي و مراسم کارناوال جريان دارد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید