پرچاويي برق و خاموشي گسترده به بحران انساني در ونزويلا دامن زد

قطع شدن برق و خاموشي در نقاط وسيعي از ونزويلا به تنش‌ها ميان نيکلاس مادورو و خوان گوايدو دامن زده و طرفين يکديگر را مقصر اين وضعيت مي‌دانند. از سويي منابع درماني گفته اند که اين مشکل جان هزاران بيمار را در کشور تهديد مي‌کند.
برق در ونزويلا از روز پنج‌شنبه در اوج ترافيک قطع شد که به توقف سيستم متروي کاراکاس منجر شد. در پي اين رخداد هزاران نفر مجبور شدند پاي پياده به خانه‌هاي خود بازگردند در حالي که با نور موبايل‌ مسيرشان را روشن کرده بودند.
نيکلاس مادورو، رييس جمهوري ونزويلا که مشروعيتش به چالش کشيده شده است، ايالات متحده را به ايجاد «جنگ‌برق» با کشور خود متهم کرده است.
او گفته است: «امپرياليسم ايالات متحده جنگ برق را عليه مردم ما به راه انداخته و آن‌ها شکست خواهند خورد. هيچ کس و هيچ چيزي نمي‌تواند مردم، سيمون، بوليوار و هوگو چاوز را شکست دهد.»
خورخه رودريگز، وزير ارتباطات و اطلاعات ونزويلا، قطع شدن برق را نتيجه يک حمله به سيستم برق دانسته و مارکو روبيو، سناتور ايالت فلوريداي امريکا را که مخالف مادورو محسوب مي‌شود، مسوول آن معرفي کرده است.
اما خوان گوايدو، رهبر مخالفان و رييس پارلمان ونزويلا که خود را رييس جمهور موقت اين کشور خوانده است، عامل اصلي اين رويداد را بي‌کفايتي بيش از حد دولت مادورو دانسته است.
به گفته او، 22 ايالت ونزويلا با مشکل خاموشي مواجه هستند که يک رکورد در کشور به حساب مي‌آيد.
آقاي گوايدو گفته است: «اين قطع برق شاهدي بر بي‌کفايتي بيش از حد است و زماني بخش برق در کشور بهبود مي‌يابد که اين غاصبان پاپس بکشند.»
بيش از پنجاه کشور جهان خوان گوايدو را به عنوان رييس جمهور موقت ونزويلا به رسميت شناخته‌اند که امريکا و متحدان اروپايي آن و همين طور برخي کشورهاي امريکاي لاتين از جمله آن‌ها هستند.
ونزويلا با يک بحران اقتصادي و انساني گسترده مواجه است به طوري که در ساليان اخير ميليون‌ها نفر بر اثر کمبود غذا و دارو ناگزير به ترک کشور شده‌اند. صندوق بين‌المللي پول ابرتورم در ونزويلا را براي سال جاري ميلادي ده ميليون درصد پيش‌بيني کرده است.
اما مسأله قطع شدن برق شرايط را به ويژه براي بيماران در ونزويلا حاد مي‌کند. روزنامه نيويارک‌تايمز به نقل از جيمي لورنزو، رييس مؤسسه درماني خيريه مديکوس يونيدوس، گزارش داده که روزانه 50 نوزاد در کشور به دنيا مي‌آيند که نيازهاي ويژه دارند. هم‌چنان 15 هزار بيمار کليوي نيز در ونزويلا هستند که نياز به دياليز دارند و قطع شدن برق جان همه آن‌ها را به خطر انداخته است.
به گفته يک منبع پزشکي ديگر، بيمارستان‌ها در ونزويلا ناگزير شده‌اند که با استفاده از اندک لوازمي که دارند به شکل نوبتي براي درمان بيماران از دستگاه استفاده کنند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید