در پي سقوط يک هواپيما در اتيوپي 157 سرنشين آن کشته

بر بنياد گزارش‌هاي رسانه‌هاي غربي، يک فروند هواپيماي مسافربري خطوط هوايي اتيوپي با 149 مسافر و هشت خدمه روز يک‌شنبه(19حوت) در مسير کنيا سقوط کرده است.
خبرگزاري رويترز به نقل از راديو و تلويزيون دولتي اتيوپي گزارش کرده است که در اين سانحه «هيچ يک از سرنشينان» اين هواپيما زنده نمانده‌اند.
رسانه‌هاي دولتي اتيوپي به نقل از منابعي در شرکت خطوط هوايي اتيوپي خبر داده اند که سرنشيناني از 33 کشور مسافر اين پرواز بودند و هيچ‌يک از سقوط جان سالم به‌در نبردند.
گزارش‌ها حاکي از آن است که اين بوئينگ 737 از آديس‌آبابا، پايتخت اتيوپي راهي نايروبي، پايتخت کنيا بوده و تنها شش دقيقه پس از برخاست سقوط کرده است.
علت وقوع اين حادثه نيز هنوز معلوم نيست، اما به گزارش رويترز، منابع بين‌المللي مراقبت هوايي گفته اند، سرعت عمودي پرواز اين هواپيما پس از برخاست ثبات نداشته است.
محل سقوط اين هواپيماي نو که به تازه‌گي به خطوط هوايي اتيوپي تحويل داده شده بود در «بيشوفتو» در حدود 50 کيلومتري آديس‌آبابا است.
شرکت خطوط هوايي اتيوپي که در تملک دولت اين کشور است عموماً به عنوان بهترين شرکت هوايي آفريقا از نظر مديريت به‌شمار مي‌آيد. اين شرکت خود را بزرگ‌ترين شرکت ترابري هوايي قاره آفريقا مي‌نامد و برنامه‌هايي براي تبديل شدن به «مبدأ ورودي قاره آفريقا» ارايه کرده‌است.
هواپيماي سقوط‌کرده از نوع بوئينگ 8-737 مکس و هواپيمايي نو است که در اواسط ماه نوامبر به شرکت خطوط هوايي اتيوپي تحويل داده شده بود.
در ماه اکتوبر، يک فروند ديگر از بويينگ 8-737 مکس چند دقيقه پس از برخاست از جاکارتا، پايتخت اندونزي، در درياي جاوه سقوط کرد و جان 189 نفر را گرفت.
داده‌هاي کابين خلبان نشان مي‌دهد که سرعت‌نماهاي اين هواپيما در چهار پرواز اخيرش نقص فني داشته است.
آخرين سقوط مرگ‌بار خطوط هوايي اتيوپي، پيش از سقوط از اين، در سال 2010 ميلادي رخ داد. در آن سانحه، هواپيما چند دقيقه پس از برخاست از فرودگاه بيروت سقوط کرد و تمامي 90 سرنشين آن کشته شدند.
سقوط اين هواپيما در حالي اتفاق مي‌افتد که آبي احمد، نخست‌وزير اصلاح‌طلب اتيوپي، قول داده است، تا درهاي خطوط هوايي کشور را به روي سرمايه‌گذاري بيشتر خارجي بگشايد و در اين صنعت تغييرات اساسي بدهد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید