وزير خارجه آلمان: امريکا اشتباه برگشت افغانستان به عقب را مرتکب نمي‌شود. صلاح‌الدين رباني: گفت‌وگوهاي صلح، بدون حضور حکومت افغانستان نتيجه نخواهد داد

وزيرخارجه آلمان در رابطه به روند مذاکرات صلح قطر مي‌گويد که او معتقد است امريکا اشتباه برگشت افغانستان به عقب را مرتکب نمي‌شود.
صلاح الدين رباني وزير خارجه کشورروز دوشنبه (20 حوت) با هايکو ماس، وزير خارجه آلمان در يک نشست خبري در کابل شرکت کرد.
آقاي رباني در مورد همکاري‌هاي کشور آلمان با افغانستان به ويژه در روند گفت‌وگوهاي صلح صحبت کرد و نيز با اشاره به مذاکرات قطر تاکيد ورزيد که اين گفت‌وگوها بدون حضور حکومت افغانستان نتيجه نخواهد داد.
به گفته او، رسيدن صلح پايدار و عادلانه فقط از طريق گفت‌وگوهاي مستقيم گروه طالبان با حکومت افغانستان امکان پذير است و در غير آن، هر گفت‌وگويي که در آن نقش حکومت و مردم افغانستان ناديده گرفته شود نمي‌تواند صلح پايدار را در افغانستان تأمين کند.
آقاي رباني با اشاره به ابتکار ايجاد گروه بين‌المللي تماس و کمک‌هاي ملکي و نظامي آلمان، گفت که تلاش آلمان براي تأمين صلح افغانستان از نمونه‌هاي حسن نيت اين کشور به افغانستان است.
درهمين حال، هايکو ماس وزير خارجه آلمان نيز گفت: «ما از تلاش‌هاي امريکا براي تأمين صلح پايدار در افغانستان حمايت مي‌کنيم؛ نشست دوحه ميان نماينده‌گان امريکا و گروه طالبان اولين قدم براي تأمين صلح در افغانستان است و حالا زمان آن رسيده است که طالبان وارد گفت‌وگوي مستقيم با حکومت افغانستان شوند.»
آقاي ماس با بيان اين که نگراني مردم افغانستان مبني بر برگشتن به عقب بجا است، افزود که فکر نمي‌کند امريکايي‌ها اشتباه برگشت افغانستان به عقب را مرتکب شوند.
او، تاکيد کرد که دست‌آورد هاي 18 ساله مردم افغانستان قابل معامله نبوده و نبايد در گفت‌وگوهاي صلح ناديده گرفته شود.
وزير خارجه آلمان هم‌چنان تاکيد کرد در صورتي که دولت افغانستان از آلمان بخواهد، اين کشور آماده است نشستي را در مورد صلح افغانستان، همانند نشست بن ميزباني کند.
پيش از اين وزارت خارجه آلمان از ميزباني چنين نشستي در آينده نزديک خبر داده بود.
اين در حالي است که گفت‌وگوهاي صلح ميان نماينده‌گان امريکا و گروه طالبان از چهارده روز به اين طرف در دوحه پايتخت قطر ادامه دارد ولي جزئياتي از اين گفت‌وگوها منتشر نشده است.
داکتر عبدالله رييس اجرايي حکومت نيز ديروز با اشاره به عدم نشر معلومات از اين نشست گفت که اين مسأله مردم افغانستان را نسبت به مذاکرات صلح قطر نگران کرده است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید