مذاکرات قطر وارد مرحله جدي شده است

برخي منابع نزديک به گروه طالبان گفته اند، مذاکرات قطر وارد مرحله جدي شده و اميدواري براي به نتيجه رسيدن اين مذاکرات بيشتر شده است.
مذاکرات قطر روز سه شنبه (21 حوت) نيز ادامه داشت و در حالي که اميدوار‌ي‌ها از به نتيجه رسيدن اين مذاکرات بيشتر شده، نکات اختلافي نيز تا هنوز باقي مانده است.
روزسه‌شنبه، پانزد‌همين روزي است که نماينده‌گان امريکا و گروه طالبان روي موضوع صلح افغانستان در دوحه باهم گفت‌وگو مي‌کنند.
هرچند جزييات بيشتر از اين نشست نشر نشده ، اما برخي منابع گفته اند که نشست روز گذشته قطر تا ساعت 9 شب ادامه داشت و چنين بر مي‌آيد که دو طرف مصروف مذاکرات جدي هستند.
اين منابع تاکيد دارند که با وجود پيشرفت‌هاي جدي در اين مذاکرات، برخي موارد اختلافي نيز باقي مانده است که امروز روي آن بحث مي‌شود.
به گفته منابع، روز گذشته پس از نماز شام برخي مقام هاي بلند پايه قطري از جمله وزير خارجه اين کشور نيز در محل برگزاري نشست قطر حضور يافته و با نماينده‌گان طالبان هم صحبت کرده است.
اين منابع خاطر نشان کردند که برخي پيشرفت‌ها در اين مذاکرات به دست آمده ولي برخي خطوط سرخ براي دو طرف هنوز هم حل ناشده باقي مانده و دو طرف با احتياط به پيش مي‌روند.
به گفته اين منابع، هنوز مشخص نيست که مذاکرات قطر روزسه شنبه، هم به نتيجه خواهد رسيد و يا خير.
اين منابع مي‌گويند که دو طرف مذاکره کننده حتا روي کلماتي که قرار است در توافق‌نامه احتمالي گنجانيده شوند بحث مي‌کنند و دقت کامل را در ادبيات موافقت‌نامه به کار مي‌برند.
به گفته اين منابع، دو طرف تلاش دارند تا در اين مذاکرات دقت بيشتر به خرج دهند؛ زيرا اين مذاکرات را گام نخست براي تأمين امنيت افغانستان و منطقه مي‌دانند و در صورتي‌که خطاي صورت بگيرد جبران آن را مشکل مي‌دانند.
اين منابع تاکيد دارند که دوطرف پيش از اين تعهد کرده اند که جزييات اين نشست را تا رسيدن به توافق نهايي منتشر نکنند و به همين خاطر دو طرف اين مذاکرات از هرگونه ابراز نظر خود داري مي‌کنند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید