امريکا و هند خواستار اقدام عملي پاکستان عليه پناه‌گاه‌هاي تروريستي شدند

وزيران امور خارجه امريکا و هند در پيوند به مبارزه با هراس افگني در خاک پاکستان تاکيد کردند.
مايک پمپيو وزير امورخارجه امريکا در ديدار با ويجي گوخالي، وزير دولت هند در امور خارجي بر مبارزه جدي پاکستان عليه گروه‌هاي تروريستي تاکيد کرده است.
اين دو مقام امريکايي و هندي با نشر خبرنامه‌ مشترک از پاکستان خواسته اند، تا بر عليه پناهگاه‌هاي تروريستي در خاک خود اقدام‌هاي جدي انجام دهد.
در اين خبرنامه آمده است که دو طرف درباره حمله تروريستي بر سربازان هندي در منطقه کشمير زير اداره هند و اقدام جدي پاکستان بر ضد گروه‌هاي هراس‌افگن در خاک خود، گفت‌وگو کرده اند.
براساس خبرنامه در اين ديدار در مورد افزايش همکاري ميان امريکا و هند در مبارزه با تروريزم نيز بحث شده است.
در اين ديدار آقاي پمپيو گفته است که امريکا در مبارزه با هراس افگني درکنار مردم و دولت هند ايستاده است.
هم‌چنان، جان بولتون مشاور امنيت ملي امريکا نيز در گفت‌وگو با شاه محمود قريشي وزير امورخارجه پاکستان از او خواسته است تا پاکستان بر ضد گروه جيش محمد که حمله بر سربازان هندي را بر عهده گرفت، اقدام معنا دار انجام دهد.
اين در حالي است که پس از حمله انتحاري بر سربازان هندي که در آن 44 سرباز هندي کشته شد، دولت هند مراکز گروه جيش محمد در پاکستان را مورد حمله هوايي قرار داد که اين مسأله سبب تنش ميان پاکستان و هند شد.
در مقابل دولت پاکستان نيز يک جنگنده هندي را سقوط داد؛ اما خلبان او، را به خاطر کاهش تنش ميان دو کشور آزاد کرد.
پس از اين، نرندرا مودي نخست وزير هند اعلام کرد که پس از اين نيروهاي هندي در برابر تهديدهاي متوجه هند در هر نقطه منطقه اقدام خواهند کرد.
از سوي ديگر وزير امور خارجه پاکستان گفته است که افغانستان، هند، ايران و چين در تلاش اند، تا پاکستان را منزوي کنند.
شاه محمود قريشي وزير امورخارجه پاکستان در يک نشست خبري در ايالت پنجاب اين کشور گفته است که اين کشورها اتهام‌هاي را بر پاکستان وارد مي‌کنند که حقيقت ندارند.
آقاي قريشي گفته است: «کشورهاي همسايه به ويژه افغانستان همواره تلاش کرده اند، تا تاوان ناکامي‌هاي خود را بر گردن پاکستان بيندازند و از حقيقت‌ها چشم ببندند، اما اين مسأله نه تنها فايده‌اي ندارد بلکه مشکلات را بيشتر خواهند کرد.»
او، تاکيد کرده است‌که افغانستان، هند، ايران و چين در اين اواخر تلاش دارند تا پاکستان را در سطح بين‌المللي منزوي سازند.
به گفته او، پاکستان بيشتر از هر کشوري ديگر با تروريزم مبارزه کرده و در اين راستا قرباني هم داده است که کشورهاي جهان شاهد اين مسأله است. وزير خارجه پاکستان در حالي چنين ادعاي را مطرح کرده که اين کشور در سطح بين‌المللي به حمايت از تروريستان و ايجاد پناه‌گاه‌هاي تروريستي در خاک خود براي آنان متهم است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید