دادستاني کل، 187 قضيه جرايم انتخاباتي را بررسي کرده است

دادستاني کل کشور اعلام کرده است که از آغاز انتخابات پارلماني، تا کنون به 187 قضيه جرايم انتخاباتي رسيده‌گي شده است.
در خبرنامه‌يي که روز دوشنبه (21 حوت) از سوي دفتر مطبوعاتي دادستاني کل نشر شده، آمده است که از آغاز انتخابات پارلماني امسال تا کنون 187 قضيه جرايم انتخاباتي در 24 ولايت با مظنونيت 386 تن مورد بررسي قرار گرفته است.
در خبرنامه آمده است: «از مجموع 187 قضيه، 52 مورد آن تحت کار اين اداره قرار دارد و 19 قضيه که مشمول 38 تن مي‌شوند، تحت جلب مي‌باشند، 3 مورد آن حفظ شده است و پنج قضيه ديگر به خاطر رفع خلا و نواقص دوسيه‌ها، به مراجع مربوط فرستاده شده اند.»
دادستاني کل تصريح کرده است که اين قضايا شامل سوءاستفاده از صلاحيت‌هاي وظيفه‌يي، فروش برچسب‌هاي انتخاباتي، جعل و تزوير شناس‌نامه و برچسب‌هاي انتخاباتي، سرقت مواد حساس انتخاباتي، پنهان کردن اوراق راي‌دهي، خريد و فروش شناس‌نامه‌هاي تابعيت، انتقال شناس‌نامه‌هاي جعلي برچسب‌دار، تهديد و اعمال زور براي راي‌دهي به نفع نامزدان مشخص، اخلال و برهم زدن پروسه انتخابات، لت‌وکوب، استعمال راي تقلبي و ثبت غيرقانوني شناس‌نامه مي‌شوند.
خبرنامه تصريح کرده است که جرايم انتخاباتي در ولايت‌هاي کندز، بغلان، سمنگان، بلخ، جوزجان، سرپل، فارياب، کاپيسا، پروان، لوگر، پکتيا، پکتيکا، کندهار، بدخشان، پنجشير، هرات، خوست، نيمروز، زابل، باميان، ننگرهار، فراه و کابل رخ داده است.
بر بنياد خبرنامه دادستاني کل: «مظنونان و متهمان اين قضايا مشمول کارکنان کميسيون مستقل انتخابات، کارکنان دولتي، مسوولان امنيتي، فرمانده محلي، متنفذان قومي، نامزدان پارلماني، دانش‌جويان و افراد عادي مي‌شوند و دادستاني کل به منظور بررسي دقيق و به موقع اين قضايا، بخش ويژه‌يي را در مرکز و ولايت‌ها ايجاد کرده است.»
هم‌چنان دادستاني کل گفته است که بررسي قضيه سوءاستفاده از صلاحيت‌هاي وظيفه‌يي کميشنران پيشين کميسيون‌هاي انتخاباتي به‌شمول رؤساي اين کميسيون‌ها به گونه‌يي همه جانبه ادامه دارد. مسوولان اين اداره اطمنيان داده اند که اين قضايا به گونه‌يي عادلانه و همه جانبه بررسي و نتايج آن با مردم شريک خواهد شد.
دادستاني کل افغانستان درحالي از بررسي قضاياي جرايم انتخاباتي خبرداده است که انتخابات پارلماني افغانستان به تاريخ 28 و 29 ميزان امسال برگزار شد. انتخابات پارلماني امسال با مشکلات زياد تخنيکي برگزار شد. نزديک به 5 ماه از برگزاري انتخاباتي پارلماني گذشته، اما تاکنون نتايج نهايي 15 ولايت باقي مانده است.
رييس جمهور غني هفته قبل در مراسم تحليف اعضاي جديد کميسيون‌هاي انتخاباتي از آنان خواست که هرچه زودتر نتايج انتخابات پارلماني را نهايي و آن را اعلام کنند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید