نماينده امريکا در ناتو: تا ختم هراس افگني در افغانستان باقي مي‌مانيم. سرمنشی سازمان ملل: طالبان با حکومت افغانستان وارد گفت‌وگو شوند

نماينده امريکا در پيمان ناتو گفته است، نيروهاي اين سازمان تا ختم هراس افگني در افغانستان باقي مي‌مانند.
کاي بيلي هاتسون نماينده امريکا در پيمان ناتو بر ادامه حضور نيروهاي اين پيمان در افغانستان تا ختم هراس افگني در کشور تاکيد کرده است.
خانم هاتسون پس از ديدار با جنرال اسکات ميلر فرمانده عمومي نيروهاي ناتو در افغانستان گفته است که با آقاي ميلر در مورد پيشرفت‌ها و دست آوردهاي اخير نيروهاي ناتو در افغانستان گفت‌وگو کرده است.
او، افزوده است که هرازگاهي با نماينده‌گان کشورهاي ناتو در بروکسل صحبت مي‌کند و تمام آنان از تأمين صلح و امنيت در افغانستان حمايت مي‌کنند.
به گفته او، پيمان ناتو از ماموريت نيروهاي اين پيمان در افغانستان حمايت کرده و اين حمايت تا ختم مبارزه با هراس افگني در افغانستان ادامه خواهد يافت.
از سويي‌هم، آنتونيو گوترش سرمنشي عمومي سازمان ملل متحد از گروه طالبان خواسته است که با استفاده از فرصت موجود در روند صلح با حکومت افغانستان وارد گفت‌وگو شود.
آنتونيو گوترش سرمنشي عمومي سازمان ملل متحد و تداميچي يما موتو نماينده خاص او براي افغانستان، در نشست شوراي امنيت اين سازمان تاکيد کردند که گروه طالبان نبايد فرصت پيش آمده براي صلح را در افغانستان از دست دهند.
در ابتداي اين نشست ياما موتو گزارشي را در مورد وضعيت کنوني افغانستان ارايه کرده و گفت که تلاش‌ها براي مذاکرات صلح افغانستان در سه ماه گذشته يکي از مهم‌ترين موضوعات افغانستان است.
او، از گروه طالبان خواسته که هرچه زود تر براي آغاز مذاکره مستقيم با دولت افغانستان اعلام آماده‌گي کنند و اين فرصت را از دست ندهند.
به گفته او، گروه طالبان ضرورت دارند براي صلح در افغانستان با حکومت مذاکرات مستقيم را آغاز کنند و با وجود کوشش‌هاي منطقه‌يي که براي صلح افغانستان ادامه دارد بايد کوشش‌هاي جهاني نيز در اين زمينه صورت گيرد.
هم‌زمان با اين، آنتونيو گوترش سرمنشي عمومي ملل متحد نيز تاکيد کرد که زمينه براي تأمين صلح در افغانستان از وقت ديگر بيشتر فراهم شده و طالبان بايد با استفاده از اين فرصت جنگ دراز مدت را در اين کشور خاتمه دهند و به گفت‌وگوي مستقيم با دولت افغانستان بپردازند.
آقاي گوترش تصريح کرده که توقع دارد تا تلاش‌هاي جهاني در راستاي صلح افغانستان نتيجه دهد و اين تلاش‌ها سبب شود تا طالبان به صورت مستقيم با حکومت افغانستان مذاکره کنند.
حمد الله محب مشاور شوراي امنيت ملي نيز در نشست ديروز شوراي امنيت ملي حضور داشت و بر صلحي به مديريت و مالکيت دولت و مردم افغانستان تاکيد کرد.
او، گفته است؛ دولت افغانستان اميدوار است که گروه طالبان با آغاز گفت‌وگو با حکومت تعهد خود را در قبال مردم افغانستان عملي کند تا جنگ در کشور خاتمه يابد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید