تداوم ماموريت ناتو در افغانستان، در گرو مذاکرات صلح با طالبان

ينز ستولتنبرگ، سرمنشي ناتو گفته است که آينده ماموريت نظامي اين پيمان در افغانستان وابسته به نتايج مذاکرات صلح با گروه طالبان است.
هم‌اکنون حدود 16 هزار سرباز خارجي ( 14 هزار سرباز امريکايي و 2000 سرباز ديگر کشورهاي عضو ناتو) در چارچوب ماموريت حمايت قاطع ناتو در افغانستان سرگرم مشاورت، آموزش و معاونت قواي امنيتي و دفاعي افغان اند.
ظرف ماه‌هاي اخير، نماينده‌گان گروه طالبان و زلمي خليل‌زاد فرستاده وزارت امورخارجه امريکا براي صلح افغانستان، بر سر خروج اين سربازان از افغانستان مذاکرات طولاني داشته اند.
روز سه شنبه، در پايان پنجمين دور گفت‌وگوهاي گروه طالبان و امريکا در قطر که 16 روز طول کشيد، هر دو جانب اعلام کردند که روي مسوده‌يي به توافق رسيده اند که شامل خروج سربازان خارجي از افغانستان مي‌شود.
زلمي خليل‌زاد، فرستاده ويژه امريکا براي صلح افغانستان گفته است که پس از نهايي شدن اين مسوده، دور بعدي مذاکرات آغاز خواهد شد که روي مذاکرات بين‌الافغاني و برقراري يک آتش‌بس سراسري تمرکز خواهد داشت.
با اين حال، سرمنشي سازمان ملل متحد که روز پنجشنبه در مقر پيمان ناتو در بروکسل با خبرنگاران صحبت مي‌کرد، گفته است که هنوز براي رسيدن به توافق نهايي ميان طالبان و امريکا، به زمان بيشتري نياز است.
آقاي ستولتنبرگ گفته است: «ميزان حضور نظامي ناتو در آينده بيشتر وابسته به نتايج اين گفت‌وگوها است. هنوز براي پيشبيني نتايج اين گفت‌وگوها بسيار زود است. هنوز تا نهايي شدن توافقات صلح، کارهاي زيادي بايد انجام شود.»
مقام‌هاي امريکايي گفته اند که در صورت نهايي شدن توافقات با طالبان، حاضر اند به کاهش و يا هم پايان دادن حضور نظامي خود در افغانستان اقدام کنند.
در حال حاضر، سربازان خارجي مربوط به ساير کشورهاي عضو ناتو در افغانستان، براي پيشبرد ماموريت شان به همکاري لوجستيکي و نيز حمايت نيروهاي هوايي امريکا نياز دارند.
با اين حال، سرمنشي ناتو تاکيد کرده است که تصميم گيري در مورد آينده حضور نظامي در افغانستان، در هماهنگي کامل با امريکا صورت خواهد گرفت.
آقاي ستولتنبرگ گفته است: «ما يک‌جا با هم آن‌جا (افغانستان) رفتيم و تصاميم در مورد آينده را نيز يک‌جا اتخاذ خواهيم کرد.»
برخي گزارش‌ها، از جمله سايت انترنتي icasualties که آمار تلفات سربازان خارجي در افغانستان را منتشر مي‌کند حاکي است که از سال 2001 تا حالا 3561 سرباز خارجي در افغانستان کشته شده اند که 2419 نفر آنان سربازان امريکايي بوده اند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید