نور: حمله نظامي اخير حکومت در بلخ حمله بالاي مردم بود

عطامحمد نور رييس اجرايي حزب جمعيت اسلامي افغانستان و والي پيشين ولايت بلخ در ديدار با وزيران دفاع و امور داخله، اقدام اخير حکومت در شهر مزار شريف را حمله و تجاوز بالاي مردم بلخ خوانده است.
آقاي نور، روز جمعه (24 حوت) با اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع ملي و مسعود اندرابي سرپرست وزارت امور داخله در دفتر سياسي خود ديدار و گفت‌وگو کرد و در اين ديدار، او، حمله نظامي اخير حکومت را حمله و تجاوز بالاي مردم بلخ خوانده و گفته است متأسف است که حکومت از نيروهاي امنيتي و تجهيزات نظامي به جاي فرستادن به جبهات جنگ و نبرد عليه دشمنان کشور، برعکس در برابر مردم استفاده مي‌کند.
سرپرستان وزرات‌هاي داخله و دفاع پس از افزايش تنش در شهر مزار شريف، در رأس يک هيأت حکومتي وارد اين شهر شدند.
تنش‌ها در شهر مزار شريف پس از آن افزايش يافت که محمداشرف غني رييس جمهور، دو روز پيش، اکرم سامح فرمانده پوليس ولايت بلخ را برکنار و عبدالرقيب مبارز را به جاي او گماشت.
اما استاد عطامحمد نور رييس اجرايي حزب جمعيت اسلامي ضمن مخالفت با اين تقرري اعلام کرد که معرفي فرمانده جديد بلخ خلاف توافق‌نامه قبلي او، با حکومت بوده و مورد قبول نيست.
آقاي نور طي «اطلاعيه ضروري» در صفحه فيسبوکش گفته بود که ارگ برنامه‌هاي شومي را در قبال مردم بلخ روي دست دارد.
در همين حال عبدال‌رقيب مبارز، روز پنجشنبه، رسمن به عنوان فرمانده جديد پوليس در بلخ معرفي شد و به کارش آغاز کرد.
آمدن آقاي مبارز به مزارشريف و رفتن او، به مقر فرماندهي با مقاومت مردم و هواداران فرمانده پوليس پيشين اين ولايت، رو‌به‌رو شد که در نتيجه درگيري‌هايي رخ داد. گفته مي‌شود که در اين درگيري‌ها يک تن کشته و 18 نفر زخمي شده‌اند.
ايجاد تنش در شهر مزار شريف با واکنش‌هاي زيادي روبرو شده است. سفير امريکا در کابل، دفتر معاونيت سازمان ملل متحد در افغانستان (يوناما) و تيم صلح و اعتدال نسبت به تنش‌ها در بلخ واکنش نشان دادند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید