اظهارات مشاور امنيت ملي افغانستان در مورد خليل‌زاد برخلاف منافع ملي تلقي شد

مشاور امنيت ملي افغانستان که براي شرکت در نشست شوراي امنيت سازمان ملل متحد به امريکا رفته است روز پنج‌شنبه در صحبت با خبرنگاران، زلمي خليل‌زاد نماينده خاص وزارت خارجه ايالات متحده امريکا براي صلح افغانستان را متهم کرد که به‌خاطر اهداف شخصي‌اش‌حکومت افغانستان را در گفت وگوهاي صلح به حاشيه رانده است.
اين نخستين بار است که يک مقام ارشد حکومت افغانستان از زلمي خليل‌زاد انتقاد شديد مي‌کند.
برخي از اعضاي هيأت اداري مجلس نماينده گان مي‌گويند که مقام هاي افغان در شرايط حساس بايد از ابراز نظرهاي جدي و تند خود داري کنند.
عرفان الله عرفان معاون منشي اين مجلس روز جمعه به راديو آزادي چنين گفت:
“ما در يک مرحله نازک و حساسس قرار داريم، رهبران حکومت و ساير مقامات بايد از احتياط کار بگيرند و نزاکت‌ها را در نظر داشته باشند و از سخناني جلوگيري نمايند که منافع ملي را با خطر مي اندازد، قسمي نشود که ما خداي ناخواسته با يک بحران ديگر روبه‌رو شويم.”
آقاي عرفان مي‌گويد که با توجه به سخنان محب، ظاهرن معلوم مي‌شود که ميان امريکا و حکومت وحدت ملي اختلافات موجود است.
آقاي محب گفته است تصور در افغانستان و در ميان افرادي که در حکومت استند، اين است که شايد هدف از گفت‌وگوها با طالبان، ايجاد يک حکومت موقت باشد که او (خليل‌زاد) در رأس آن باشد.
آقاي محب اتهام وارد نمود که “خليل‌زاد يا که نمي‌داند چگونه مذاکرات را به پيش ببرد يا احتمالن در عقب آن عوامل ديگر نهفته است.”
خليل‌زاد در باره اظهارات مشاور امنيت ملي افغانستان چيزي نگفته است، اما رابرت پلادينو معاون سخنگوي وزارت خارجه امريکا گفته است که ديويد هيل، معاون وزير خارجه امريکا در امور سياسي به تاريخ 14 مارچ محب را به دفترش خواست و برايش گفته است که سخنان وي در قبال مصالحه با طالبان را رد مي کند.
وي افزوده که هيل به محب گفته است که زلمي خليل‌زاد نماينده وزير خارجه امريکا است و “انتقاد از سفير خليل‌زاد، انتقاد از وزارت خارجه امريکا” بوده و اين کار منجر به ايجاد “موانع” در روابط دو طرفه بين امريکا و افغانستان و همچنين روند صلح مي شود.
دفتر شوراي امنيت ملي افغانستان گزارش‌هايي را رد کرد که گويا حمدالله محب مشاور امنيت ملي از سوي وزارت خارجه امريکا احضار شده‌است.
دفتر شوراي امنيت ملي افغانستان مي گويد که ديدار حمدالله محب مشاور امنيت ملي رييس جمهوري افغانستان از وزارت خارجه امريکا از قبل پلان شده بود.
طارق آرين سخنگوي اين دفتر در صفحه تويترش گزارش هاي رد کرده که گويا آقاي محب از سوي وزارت خارجه امريکا احضار شده است.
اين در حاليست که پنجمين دور گفت وگوهاي صلح ميان هيأت امريکايي و نماينده‌هاي طالبان در دوحه قطر با خوشبيني ها پايان يافت و گفته مي شود که دور ششم آن ممکن در اواخر ماه مارچ برگزار شود.
اما معلوم نيست که در اين دور از حکومت افغانستان دعوت خواهد شد يا خير؟
مگر پيش از اين مقامات امريکايي مکرراً گفته اند که بدون مذاکرات مستقيم با حکومت افغانستان، به هيچ شکل موافقه صلح با طالبان را نمي پذيرند.
طبق يک خبر ديگر: داکتر عبدالله رئيس اجرائيه حکومت وحدت ملي نيز اظهارات محب در مورد خليل زاد را برخلاف منافع ملي تلقي کرد و گفت که امريکا دوست راهبردي افغانستان است و نبايد اين دوستي با اظهارات غير مسوولانه خدشه دار شود.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید