آگاهان سياسي: امريکايي‌ها در پي تشکيل حکومت جديد در افغانستان هستند

آگاهان امور سياسي اظهارات تند مشاور امنيت ملي کشور عليه نماينده خاص امريکا در امور صلح افغانستان را اختلافي تعبير مي‌کنند که پس از به حاشيه رفتن حکومت از پروسه صلح بين دولت افغانستان و امريکا ايجاد شده است.
حمدالله محب مشاور امنيت ملي کشور، پنجشنبه هفته پيش در يک موضع‌گيري بي‌سابقه، زلمي خليل‌زاد نماينده خاص امريکا در امور صلح افغانستان را به قدرت طلبي در پروسه صلح متهم کرد؛ او گفت که خليل‌زاد به دنبال قدرت گرفتن طالبان و تصاحب قدرت در افغانستان است.
وزارت خارجه امريکا با واکنش دراين پيوند، متهم کردن خليل‌زاد در پروسه صلح را متهم شدن وزارت خارجه امريکا تعبير کرده و ساعات بعد، مشاور امنيت ملي افغانستان را به مقر اين وزارت در واشنگتن فراخواند.
تنش‌ها بين مقام‌هاي افغانستان و امريکا پس از آن اوج گرفت که در پنجمين دور گفت‌وگوهاي مفصل نماينده خاص امريکا با طالبان در قطر که اواخر هفته پيش ختم شد دو طرف روي مسايل کلي توافق کرده اند و گفته مي‌شود در دورهاي بعدي اين توافقات نهايي خواهد شد.
آگاهان امور سياسي افغانستان در پيوند به اين موضوع مي‌گويند که اظهارات آقاي محب نشان مي‌دهد که حکومت افغانستان در گفت‌وگوهاي صلح کاملن به حاشيه رانده شده است.
احمد شکيب منتظري آگاه سياسي به خبرگزاري «جمهور» گفته است حکومت احساس مي‌کند که خط قرمزش( دوام حکومت موجود) در روند صلح شکسته شده و امريکا درتفاهم با طالبان تلاش مي‌کند حکومت جديد را با شموليت طالبان روي کار آورد.
او، گفته است، در چنين چهارچوبي تيم آقاي غني شانس برنده‌گي نخواهد داشت به اين دليل در برابر اقدام‌هاي خليل‌زاد ابراز خشم کرده و زمينه بروز بحران را در کشور مساعد مي‌کند.
آقاي منتظري تصريح کرد که حکومت هم اکنون جز انتشار برخي گزارش‌هاي از روند صلح که با صلاح ديد خليل‌زاد به دست حکومت مي‌رسد، در اين روند نقشي ندارد و طرف‌هاي صلح در غياب حکومت وارد توافقات صلح و برقراري حکومت جديد شده اند.
داکتر لطيف نظري آگاه سياسي با اشاره به تنش‌ها بين مقام‌هاي افغانستان و امريکا گفت، اين تنش‌ها پس از آن شدت گرفت که نقش حکومت در روند صلح ناديده گرفته شده و اين نهاد طرف صلح واقع نشد.
آقاي نظري گفت که امريکا و طالبان ممکن است روي يک حکومت جديد توافق کنند، اما بعيد به نظر مي‌رسد که اين نهاد مورد توافق در چهارچوب يک حکومت موقت روي کار آيد، به باور او، ممکن است تصميم گيري نهايي در پيوند به صلح به حکومتي سپرده شود که از مجراي انتخابات به ميان خواهد آمد.
علاوه بر گپ و گفت‌هاي طولاني که در پيوند به برقراري حکومت موقت تاکنون وجود داشت، اخيرن عمران خان نخست وزير پاکستان نيز مدعي شده است که در افغانستان حکومت جديد به ميان خواهد آمد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید