مجلس سنا: اظهارات عمران خان، مداخله در امور افغانستان است

مجلس سنا در واکنش به اظهارات اخير عمران خان نخست وزير پاکستان مبني بر ايجاد حکومت فراگير در افغانستان، گفته اند که اين اظهارات مداخله آشکار در امور داخلي افغانستان است.
فضل‌هادي مسلم يار رييس مجلس سنا همراه با اعضاي اين مجلس روز يک‌شنبه (26 حوت) در يک نشست احتجاجيه در مورد اظهارات اخير عمران خان نخست وزير پاکستان گفت: «اظهارات عمران خان را با شديدترين الفاظ محکوم مي‌کنيم؛ اين اظهارات او را مداخله آشکار در امور داخلي افغانستان دانسته و مي‌گوييم که شما حق نداريد در مورد آينده افغانستان صحبت کنيد.»
آقاي مسلم يار افزود، افغانستان هم اکنون از مرحله‌يي گذشته که پاکستان در مورد سرنوشت آن تصميم بگيرد، افغانستان يک حکومت مستقل و داراي تشکيلاتي چون شوراي ملي است که مي‌تواند در مورد نظام آينده خود تصميم بگيرد.
او، خطاب به عمران خان گفت: «شما يک تويت رييس جمهور ما را در مورد پشتون‌هاي آنطرف خط ديورند که در وضعيت رقت‌باري قرار دارند، مداخله در امور داخلي خود مي‌دانيد، پس چگونه به خود حق مي‌دهيد که در مورد سرنوشت آينده افغانستان صحبت کنيد.»
آقاي مسلم‌يار تاکيد کرد که مردم افغانستان هيچ گاهي چنين اجازه‌اي را به پاکستان نخواهد داد تا در مورد تشکيل حکومت آينده افغانستان تصميم بگيرد.
عمران خان روز جمعه (24 حوت) در جمعي از مردم در منطقه قبايلي باجور در نزديکي مرز با افغانستان گفت که روند کنوني صلح افغانستان به ثبات، بهبود تجارت و رفاه اقتصادي در منطقه منجر خواهد شد.
او، هم‌چنان از تشکيل يک حکومت جديد در افغانستان خبر داده گفت: «يک حکومت خوب در افغانستان ايجاد خواهد شد، حکومتي که از همه افغان‌ها نماينده‌گي خواهد کرد. جنگ خاتمه مي‌يابد و صلح در آنجا (افغانستان) برقرار مي‌شود.»
در پي اين اظهارات عمران خان، وزارت خارجه کشور نيز روز گذشته اعلام کرد که نماينده پاکستان در کابل را احضار کرده و اين اظهارات را مداخله در امور داخلي افغانستان خوانده است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید