خلیل زاد: امريکا و ناتو براي خروج از افغانستان مشترک تصميم مي‌گيرند

زلمي خليل‌زاد، فرستاده ويژه وزارت امورخارجه امريکا براي صلح افغانستان، گفته است که امريکا و ناتو براي خروج نظاميان شان از افغانستان در هماهنگي مشترک تصميم خواهند گرفت.
آقاي خليل‌زاد، در تويترش نوشته است: «اگر افغانستان را ترک کرديم، باهم ترک خواهيم کرد.»
او هم‌چنان گفته است: «همکاري مشترک با ناتو و ساير شرکا و متحدان ما از روز نخست، اولويت ما بوده است، ما باهم آمديم و يک جا براي برنامه‌ريزي ماندن ما در (افغانستان) به گونه مشترک هماهنگي خواهيم داشت، اگر (افغانستان) را ترک کرديم، با هم‌ترک خواهيم کرد و همه به گونه‌ي مشترک براي تأمين صلح و امنيت در افغانستان کار خواهيم کرد.»
اين اظهارات آقاي خليل‌زاد، براي بيرون شدن نيروهاي خارجي از افغانستان، پس از آن صورت مي‌گيرد که روز گذشته دونالد ترمپ، رييس جمهوري ايالات متحده امريکا پشت دروازه‌هاي بسته با ارشدترين مقام‌هاي نظامي و سياسي‌اش درباره افغانستان ديدار و رايزني کرد، هرچند تاکنون جزييات اين نشست به بيرون درز نکرده است.
رياست جمهوري افغانستان، در پيوند به اين اظهارات زلمي خليل‌زاد مي‌گويد که بيرون شدن نيروهاي خارجي از افغانستان «حرف تازه نيست» و امريکا با ناتو به گونه‌ي مشترک در افغانستان کار مي‌کنند.
شاه حسين مرتضوي، معاون سخن‌گوي رياست جمهوري به «صداي امريکا» گفته است: «امريکا در چوکات ماموريت حمايت قاطع در افغانستان آمده و کار مي‌کنند، ما با همه «آن‌ها پيمان‌هاي امنيتي داريم، و کل کارها در چوکات همين پيمان‌ها صورت مي‌گيرد.»
تصميم براي بيرون شدن مشترک نيروهاي خارجي از افغانستان در حالي مطرح مي‌شود که هفته گذشته، ينز ستولتنبرگ، سرمنشي ناتو گفت که آيندة ماموريت نظامي اين پيمان در افغانستان وابسته به نتايج مذاکرات صلح با گروه طالبان است.
پيش از اين نيز آگاهان سياسي و دکتورين نظامي در غرب نسبت به خروج زود‌هنگام نيروهاي خارجي از افغانستان ابراز نگراني کرده و گفته اند، در صورت که نيروهاي خارجي از افغانستان بيرون شوند، اين کشور دوباره به لانه تروريزم مبدل خواهد شد.
در افغانستان نيز آگاهان امور نسبت به پيامدهاي خروج نيروهاي خارجي از افغانستان هشدار داده و تاکيد بر اين دارند؛ در اوضاعي که بر بنياد گزارش‌ها 50 درصد خاک کشور در کنترل گروه طالبان است، خروج نيروهاي خارجي مي‌تواند اين کشور را به بحران ببرد.
هم‌اکنون حدود 16 هزار سرباز خارجي – 14 هزار سرباز امريکايي و 2000 سرباز ديگر کشورهاي عضو ناتو در چارچوب ماموريت حمايت قاطع ناتو در افغانستان سرگرم مشوره‌دهي، آموزش و معاونت قواي امنيتي و دفاعي افغان اند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید