روسيه: داعش درپي ايجاد پايتخت جديد در افغانستان است

سازمان امنيت روسيه اعلام کرده است که گروه تروريستي داعش به تازه‌گي به فکر ايجاد پايتخت جديد براي استمرار خلافت خود در شمال افغانستان افتاده است.
اينترفاکس به نقل از سرگئي اسميرنوف معاون سازمان امنيت روسيه گزارش داده است که تحرکات گروه تروريستي داعش در شمال افغانستان نگران کننده است و ضمن اين که درگيري‌هاي مسلحانه در مرز شمالي افغانستان افزايش چشم گيري يافته است و مي‌تواند تهديد جدي براي امنيت منطقه در کوتاه مدت باشد.
ميخائيل بوگدانف نماينده رييس جمهوري روسيه در امور خاورميانه نيز يک ماه پيش با اعلام نگراني از انتقال تروريست‌ها از خاورميانه به کشورهاي آسياي مرکزي از جمله افغانستان اعلام کرده بود که گروه تروريستي داعش هر روز مناطق تحت کنترل خود در اين کشور را بيشتر مي‌کند.
سرگئي اسميرنوف معاون سازمان امنيت روسيه گفته است که گروه داعش پس از از دست دادن مقرهايش در سوريه و عراق، اينک در حال ايجاد پايتخت جديدي براي خود در شمال افغانستان است.
بنابر اعلام سازمان امنيت فدرال روسيه، تروريستان داعش به طور مطلوبي مواضع خود در شمال افغانستان را تقويت کرده و حوادث در مرزهاي اين کشور شدت يافته است.
سازمان امنيت روسيه درباره چگونگي عزيمت داعشي‌ها از سوريه به افغانستان و اين‌که آيا «ابوبکر البغدادي» سرکرده داعش موفق به فرار و حضور در اين مرکز جديد شده يا خير، توضيحي ارائه نداده است.
آندري ناويکاف رييس مرکز ضد تروريستي سازمان «همسود» نيز به تازه‌گي در نشست بين‌المللي گفته است که داعشي‌هاي فراري از عراق و سوريه، توانسته‌اند در افغانستان پايگاه بسازند.
بنابر گزارش‌ها، شاخه داعش اينک در افغانستان و پاکستان 3 هزار نيرو دارد. يک گزارش مقرسازمان ملل متحد در افغانستان نيز نشان داد که شاخه داعش مستقر در افغانستان در پشت پرده بيش از 50 درصد تلفات جاني اين کشور در نيمه نخست سال 2018 قرار داشته است.
اين نگراني‌ها در حالي مطرح مي‌شود که نيروهاي امنيتي و دفاعي افغانستان از چند سال به‌اين‌سو عمليات گسترده و کوبنده‌اي را عليه تروريستان داعشي در نقاط مختلف کشور به ويژه در ننگرهار راه اندازي کرده‌اند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید