سرور دانش: خبرنگاران مبارزان راستين آزادي اند

27 حوت؛ روز ملي خبرنگار است و در بسياري از کشورهاي جهان از اين روز بزرگ‌داشت به حمل مي‌آيد. حکومت و نهادهاي صنفي رسانه‌يي در افغانستان نيز روز دوشنبه(27حوت) از اين روز در کابل تجليل کردند.
سرور دانش معاون دوم رياست جمهوري که در اين مراسم صحبت مي‌‎کرد، تاکيد کرد که همه شهروندان افغانستان تشنه‌ي صلح اند، اما آزادي بيان براي مردم اهميت دارد و تمام جوانب در مذاکرات صلح بايد اين ضمانت را به مردم بدهند که از آزادي بيان پاس‌داري مي‌کنند.
آقاي دانش، گفت که حکومت و شهروندان افغانستان طرف‌دار صلحي اند که در چارچوب قانون اساسي اين کشور شکل بگيرد و بتواند از آزادي بيان پاسداري کند.
حدود دو هفته پيش حکومت افغانستان بيست و هفتم حوت را به گونه‌اي رسمي به عنوان روز ملي خبرنگاران نام گذاري کرده و قرار است که اين روز در تقويم افغانستان نيز ثبت شود.
آقاي دانش گفت: « صلح بدون شک يک موضوع حياتي ما است. همه مردم تشنه صلح اند. ما و تمام مردم از پروسه که شروع شده نيز حمايت مي‌کنيم و از کشورهاي متحد افغانستان که در اين عرصه تلاش مي‌کنند نيز تشکري مي‌کنيم. با اين همه آزادي بيان براي مردم از اهميت زيادي برخورد است. حکومت و مردم افغانستان طرفدار آن صلحي اند که در چارچوب نظم قانون اساسي شکل بگيرد و تنها در اين شکل است که مي توان از آزادي بيان حمايت کرد.»
آقاي دانش افزود، هرگاه آزادي بيان وجود نداشته باشد، جاي آن را جنگ و زورگويي خواهد گرفت و براي همين بايد همه جوانب در مذاکرات صلح اين ضمانت را به مردم بدهند که از آزادي بيان پاس‌داري مي‌کنند.
به گفته‌ي او اگر آزادي بيان نباشد، هيچ کس حق انتخاب کردن و انتخاب شدن را نخواهد داشت و در اين صورت است که مردم از ساير حقوق خود که حقوق بشر، حقوق سياسي و اقتصادي است نيز برخوردار نخواهند بود.
معاون دوم رياست جمهوري در بخشي ديگر از صحبت‌هاي ديروز خود گفت، به همان اندازه که آزادي بيان در يک جامعه احترام مي‌شود، ابزار آزادي بيان که خبرنگار و رسانه‌ها است نيز بايد احترام شوند، زيرا به گفته‌ي او احترام به خبرنگاران، احترام به آزادي بيان است.
او گفت: «خبرنگاران نيز بايد سه اصل را در نظر بگيرند، اول بايد واقعيت را به گونه بي طرفانه بيان نمايد، دوم رسانه‌هاي ما تلاش کنند که از برخورد سطحي و سليقه‌يي با رويدادها جلوگيري کند و سوم اين که در شرايط فعلي افغانستان رسانه‌ها بايد منافع ملي را در نظر گرفته و براي تحکيم وحدت ملي کار کنند.”
سرور دانش کشته شدن 17 خبرنگار را در سال گذشته ميلادي نگران کننده خواند و گفت که خبرنگاران مبارزان راستين آزادي هستند.
از سويي‌هم، شفيقه حبيبي عضو فدراسيون ژورناليستان افغانستان نسبت به منتج واقع شدن گفت‌وگوهاي که بين طالبان و امريکا در قطر تاکنون دوام کرده است ابراز ترديد کرد.
بانو حبيبي گفت که سخت است مردم ما به صلح دست پيدا کنند در شرايطي که گفت‌وگوهاي معطوف به صلح پشت درهاي بسته در قطر صورت مي‌گيرد.
او، تاکيد کرد که در چندين دور گفت‌وگوهاي معطوف به صلح، اطلاعات در اختيار مردم قرار نگرفته و ارزش‌ها و آزادي‌هاي شهروندان نيز در اولويت اين مذاکرات نبوده است.
پيش از اين نهادهاي صنفي رسانه‌يي سال 2018 ميلادي را خونين ترين سال براي خبرنگاران خوانده بودند.
مرکز خبرنگاران افغانستان اعلام کرد که در جريان سال 1397 خورشيدي دست‌کم 38 خبرنگار و کارمند رسانه‌يي در کشور کشته و زخمي شده‌اند.
احمد قريشي رييس مرکز خبرنگاران افغانستان روز دوشنبه در مراسم گرامي داشت از روز ملي خبرنگار، خشونت‌هاي ثبت شده عليه خبرنگاران در سال جاري را 92 مورد خواند.
آقاي قريشي گفت، براساس آمارهاي که در اين مرکز ثبت شده، در جريان اين سال 92 مورد خشونت عليه خبرنگاران و کارمندان رسانه‌يي در سراسر کشور صورت گرفته که دست‌کم 38 مورد تلفات جاني خبرنگاران نيز در اين جمع شامل مي‌باشد.
او گفت: « 20 تن خبرنگار در حادثات مختلف تروريستي يا در حملات هدف‌مند کشته شده‌ و 18 خبرنگار در جريان اين حملات نيز زخم برداشته‌اند.»
پيش از اين نهاد ني؛ حمايت کننده رسانه‌هاي آزاد افغانستان، با نشر خبرنامه‌يي گفته است که از آغاز سال جديد ميلادي يعني در کمتر از سه ماه گذشته حدود چهار خبرنگار کشته شدند.
مسوولان حکومت وحدت ملي بارها بر تقويت آزادي بيان و حمايت از خبرنگاران تاکيد کرده اند، اما در عمل تا هنوز پس از طالبان بيشترين خشونت با خبرنگاران از آدرس حکومت صورت گرفته و هم‌چنان به پرونده‌هاي خبرنگاران نيز رسيده‌گي درست صورت نگرفته است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید