هشت نفر از مدافعان حقوق زن درعربستان بازداشت شدند

يک گروه مدافع حقوق بشر از بازداشت هشت نفر ديگر در ارتباط با پرونده فعالان حقوق زنان در عربستان سعودي خبر داده است.
خبرگزاري رويترز به نقل از گروه حقوق بشري «القسط» که دفتر آن در بريتانياست، گزارش کرده است که از ميان افراد بازداشت‌شده هفت نفر مرد هستند و همچنين دو نفر از آنها نيز تابعيت دوگانه امريکايي – عربستاني دارند.
اين خبرگزاري بازداشت‌هاي جديد را نشانه‌اي آشکار از تنگ کردن عرصه بر حاميان آن گروه از فعالان زنان دانسته که هم‌اکنون مراحل دادگاه آنها طي مي‌شود.
يازده نفر از فعالان زنان که محاکمه‌ شان در جريان است، براي به دست آوردن حق راننده‌گي زنان در عربستان سعودي و پايان نظام سرپرستي مردان بر زنان فعاليت مي‌کردند.
اين پرونده به انتقادهاي گسترده‌اي از وضعيت حقوق بشر در عربستان منجر شده است، کشوري که از يک سو به خاطر قتل جمال خاشقجي، روزنامه‌نگار مخالف حاکمان کنوني سعودي، نيز تحت توجه رسانه‌هاي جهاني قرار گرفته است.
به گفته گروه حقوق بشري القسط، يکي از شهروندان امريکايي که بازداشت شده‌ روزنامه‌نگاري به نام صلاح الحيدر است، فرزند عزيزا اليوسف، فعال حقوق زنان که محاکمه‌اش در جريان است. دومين شهروند امريکايي بازداشت‌شده نيز بدر الابراهيم، پزشک و نويسنده کتابي درباره سياست در جهان تشيع است.
رويترز در گزارشش تصريح کرده است که اين دو و ديگر کساني که در موج اخير بازداشت شده‌اند، هيچ کدام چهره‌هاي شاخصي به شمار نمي‌آيند، اما خواستار اصلاحات در عربستان هستند و حمايت خود را از جنبش حقوق زنان در اين کشور اعلام کرده‌اند. بازداشت‌ها نيز شامگاه چهارشنبه و روز پنج‌شنبه رخ داده است.
دادگاه رياض هفته گذشته به طور موقت سه نفر از زناني را که در حال محاکمه هستند، آزاد کرد تا اين اميد شکل بگيرد که ماه‌ها لابي‌گري کشورهاي غربي در اين باره تا حدي به نتيجه رسيده است.
رويترز مي‌نويسد که اما اين بازداشت‌هاي جديد، نشان از مقاومت حکومت عربستان در برابر فشارهاي بين‌المللي دارد و اين باور را به وجود مي‌آورد که مقام‌هاي اين کشور قصد برخورد سفت و سختي با فعالان حقوق زنان دارند.
يازده زني که در حال محاکمه هستند، حدود يک سال قبل بازداشت و «خائن» ناميده شدند. دست‌کم اتهام يکي از آن‌ها تحت قانون جرايم سايبري تعريف شده و مي‌تواند به پنج سال زندان بينجامد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید