تا رفتن به مذاکرات اختلافات خود را حل کنید!

با آن که هنوز در مورد انجام گفت و گو های صلح میان حکومت و مذاکره کننده گان طالبان، موافقتی بدست نیامده است، سرانجام حکومت فهرست اعضای شورای رهبری مصالحه با طالبان را اعلان کرد. این کار در زمینه دست یابی به صلح با طالبان یک پیشرفت احتمالی است؛ زیرا معلوم نیست که طالبان با این گزینه های حکومت که شورای مصالحه با طالبان نامیده می شود، گفت و گو خواهند کرد یا نه.
در این راستا مشکلات زیادی وجود دارد. هنوز طالبان گفت و گو با حکومت افغانستان را نمی پذیرند و از جانبی هم نماینده وزارت خارجه ایالات متحده امریکا با طالبان زلمی خلیل زاد، گفته است که از نتیجه گفت و گو با پاکستانی ها رضایت دارد و آنها در این دیدارها گفته اند که حالا مردم افغانستان باید خود سرنوشت شان را مشخص کنند.
این ها انکشافات و تحولات دیروز و روز های گذشته اند و دیده شود که تحولات در مدار گفت و گو های صلح با طالبان به کدام سمت در حرکت خواهد شد؛ زیرا هنوز دیدگاه‌های مختلفی در این مورد وجود دارد و در آینده خطوط این گفت و گو ها را روشن خواهد کرد.
آنچه برای مردم ما حایز اهمیت است این نکته می باشد که ادامه این روند نیاز به هماهنگی های بیشتر و تلاش های حکومت افغانستان، شخصیت های سیاسی، امریکا و پاکستان دارد.
موضوع مصالحه با طالبان کار ساده‌ای نیست؛ زیرا این معضل حالا به یک پدیده جهانی و منطقه‌یی مبدل و در طول چهل سال گذشته ایجاد شده است.
روشن است که آشتی با طالبانی که هنوز بر طبل جنگ می کوبند و جنگ جویانش هنوز در نقاط مختلف افغانستان به کشتار مردم و نظامیان افغانستان سرگرم اند، کار ساده ای نیست. تقلای طالبان برای این است که اگر بتوانند در چند ماه آینده، تا رسیدن به توافق در گفت و گو های صلح، برخی از ولایت ها را اشغال کنند تا در جریان مذاکرات از موضع برتر وارد گفت و گو شوند وامتیازات بیشتری بدست آورند.
ما باور داریم که حکومت و سیاسیون کشور و نماینده گان اقشار مختلف، باید تا رفتن به مذاکرات دوحه، اختلافات خویش را حل کنند و برای گفت و گو و مشورت ها با نماینده گان طالبان، برنامه ریزی کنند.
انجام مذاکرات برنامه ریزی شده و هماهنگی میان هیأت گفت‌وگو کننده، از بروز پراکنده‌گی در جریان مذاکرات جلوگیری می کند و آنان می توانند در میز گفت‌و‌گوها، قوی تر ظاهر گردند.
ما امیدواریم که دولت به جای برگزاری لویه جرگه که جز از دست دادن فرصت و مصرف صدها میلیون افغانی پول این کشور فقیر، سود دیگری ندارد، در راستای نزدیکی ها و توحید آرای اعضای شورای مصالحه و کشانیدن طالبان برای گفت و گو با حکومت، تلاش کند.
مردم افغانستان همه برای صلح و آشتی لحظه شماری دارند و نیازی نیست که نظرات آنان را جویا شویم.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید