تحصن هزاران معترض در اطراف اقامتگاه رييس جمهوري سودان

هزاران تن از معترضان سوداني، براي سومين روز پياپي در برابر مقر فرماندهي ارتش در خرطوم، پايتخت، تجمع کردند و خواستار حمايت نظاميان از خواست آن‌ها مبني بر کناره‌گيري عمر البشير از رياست جمهوري اين کشور شدند.
بنا بر گزارش‌ها، اين معترضان از روز ‌شنبه، براي سومين روز، در پيرامون مجموعه اقامتگاهي رييس جمهوري در مرکز خرطوم نيز تحصن کرده و خواستار برکناري او، شده‌اند.
به گزارش خبرگزاري فرانسه، مأموران امنيتي براي متفرق کردن معترضاني که شعارهايي هم‌چون «سودان مي‌خيزد، ارتش مي‌خيزد» سرمي‌دادند، اقدام به شليک گاز اشک‌آور و بازداشت شماري از تجمع‌کننده‌گان کردند.
به گزارش خبرگزاري اسوشيتدپرس، سازمان‌دهنده‌گان اين اعتراضات گفته اند، در 24 ساعت گذشته دست‌کم 5 معترض به‌دست نيروهاي امنيتي کشته شده‌اند.
اعتراضات ضد دولتي در سودان بيش از سه ماه است که آغاز شده و گزارش‌ها حاکي است که تجمع روز ‌شنبه بزرگ‌ترين گردهمايي مخالفان عمر البشير از زمان شروع اعتراضات است.
عمر البشير 26 سال است که رياست جمهوري سودان را برعهده دارد.
رويترز به نقل از يکي از تظاهرکننده‌گان که او، را استاد دانشگاه معرفي کرده گزارش کرده است: «بيش از صدهزار نفر تظاهرات کرده‌اند. اين نشان مي‌دهد که ما برديم و اطمينان داريم که رژيم سقوط خواهد کرد.»
تظاهرکننده‌گان عليه عمر البشير روز شنبه براي نخستين بار موفق شدند با گذر از موانع امنيتي، در برابر مجموعه‌اي که مقر فرماندهي ارتش، وزارت دفاع و اقامتگاه رسمي مقام‌هاي ارشد دولت در آن قرار دارد، تجمع کنند.
خبرگزاري فرانسه با اشاره به اين که شماري از معترضان شب را در اين محل به سر بردند از قول يکي از آنها نوشته است: «تا وقتي او کناره‌گيري نکند همين جا مي‌مانيم.»
تظاهرات روز شنبه، ششم اپريل، به مناسبت سي‌وچهارمين سال‌گرد سرنگوني رژيم جعفر نُميري، موسوم به اعتراض‌هاي 6 اپريل، برگزار مي‌شد.
رشته تظاهرات اعتراضي عليه البشير از بيش از سه ماه پيش آغاز شد که ساکنان عطبره، شهري در مرکز سودان، در اعتراض به افزايش قيمت نان تظاهرات کردند.
اين اعتراض‌ها به‌سرعت گسترش يافت و معترضان در شهرهاي مختلف سودان خواستار کناره‌گيري عمر البشير شدند.
در بيش از سه ماه گذشته ده‌ها تن نيز در تظاهرات مختلف کشته شده‌اند که مقام‌هاي سودان شمار آن‌ها را 32 تن و ديدبان حقوق بشر تعداد آن‌ها را 52 کشته ذکر کرده‌اند.
عمر البشير خواست معترضان مبني بر کناره‌گيري از قدرت را رد کرده و گفته است: «مخالفان فقط از طريق صندوق راي مي‌توانند به قدرت برسند.»

اشتراک گذاری:

نظر بدهید