16 شهروند سعودي در ارتباط با «قتل» خاشقجي از ورود به امريکا منع گرديدند

وزارت امورخارجه امريکا اعلام کرده است که 16 شهروند عربستان سعودي به دليل «نقش آن‌ها» در قتل جمال خاشقجي، روزنامه نگار منتقد وليعهد عربستان، در فهرست ممنوع الورودي‌ها به ايالات متحده امريکا قرار گرفته اند.
سعود القحطاني، يک مشاور ارشد محمد بن سلمان وليعهد عربستان، از جمله اين 16 نفر است. سعود القحطاني پيش از اين از سوي امريکا تحريم شده بود.
وزارت امورخارجه امريکا مي‌گويد، اين 16 نفر بر اساس بخش 7031 يک قانون مرتبط با وزارت خارجه امريکا ممنوع الورود شده‌اند.
وزارت خارجه امريکا تصريح کرده است: “اين افراد و بسته‌گان درجه اول آن‌ها واجد شرايط براي ورود به امريکا نيستند.”
جمال خاشقجي، روزنامه نگار عربستاني و ستون نويس روزنامه واشنگتن پست ، روز دوم اکتبر، دهم مهر، به قنسولگري عربستان در شهر استانبول ترکيه رفت، اما از آن‌جا خارج نشد.
عربستان در روزهاي آغازين رسانه‌اي شدن «قتل جمال خاشقجي» انجام جنايت را شديدن تکذيب مي‌کرد، اما سرانجام پس از 17 روز، با اذعان به کشته شدن او، قتل را کار «يک تيم خودسر» و بر اثر «يک مشاجره ناخواسته» ناميد. در حالي فهرست 16 سعودي ممنوع الورودي در گذشته، نشر شده است که روز جمعه گزارش شد 12 فعال حقوق زنان از جمله دو شهروند امريکايي عربستاني توسط نيروهاي امنيتي عربستان بازداشت شده‌اند.
وزير امور امورخارجه امريکا بارها تاکيد کرده است که واشنگتن تلاش خواهد کرد، تا کساني که در قتل جمال خاشقجي نقش داشته اند به دست عدالت سپرده شوند.
عربستان درخواست کشورهاي مختلف براي همکاري با سازمان ملل متحد جهت انجام تحقيقات پيرامون قتل جمال خاشقچي را رد کرد و تاکيد داشت که متهمان به دست عدالت سپرده شده‌اند.
پيشتر بندر بن محمد العيبان، رييس کميسيون حقوق بشر عربستان سعودي در نشست شوراي حقوق بشر سازمان ملل در ژنو ، گفته است: “ما اقدام‌هاي لازم براي رسيده‌گي به اين جنايت شنيع را انجام داده‌ايم.”
بيش از 30 کشور از جمله تمامي اعضاي اتحاديه اروپا، کانادا و آستراليا با صدور بيانيه‌اي ضمن انتقاد از حکومت عربستان سعودي از آن کشور خواسته بودند که با تحقيقات سازمان ملل متحد در مورد مرگ جمال خاشقجي همکاري کنند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید