دولت مادورو «هشت تن طلا» از بانک مرکزي ونزويلا خارج کرده است

يک منبع دولتي در ونزويلا و يک نماينده پارلمان اين کشور ادعا کرده است که دولت نيکلاس مادورو هفته گذشته هشت تُن طلا از خزانه بانک مرکزي اين کشور خارج کرده و قصد دارد اين شمش‌هاي طلا را در خارج کشور بفروشد، تا در برابر تحريم‌هاي امريکا، ارزش پول ملي ونزويلا را بالا ببرد.
واشنگتن درآمدهاي شرکت دولتي نفت ونزويلا را مسدود کرده و در اين ميان دولت نيکلاس مادورو که مدام در حال انزواي بيشتر است، درصدد فروش ذخيره طلاي ونزويلا به عنوان تنها منبع درآمد خارجي است.
خبرگزاري رويترز در گزارش اختصاصي به نقل از اين منابع نوشته است که ذخاير طلاي بانک مرکزي ونزويلا از آغاز سال جديد ميلادي و حتا پيش از تشديد حلقه تحريم‌هاي امريکا 30 تن کاهش يافته و اکنون به حدود 100 تنُ و به ارزش چهار ميليارد دالر رسيده است.
در اين گزارش آمده است که اگر کاهش ذخيره طلاي بانک مرکزي ونزويلا به همين شکل ادامه پيدا کند، همه آن تا پايان سال جاري ميلادي به انتها خواهد رسيد در حالي که دولت مادورو به سختي مي‌تواند هزينه واردات کالاهاي اساسي را بپردازد.
دولت دونالد ترمپ تلاش مي‌کند با مسدود ساختن راه‌هاي دسترسي ونزويلا به پول نقد، به مخالفت‌ها در ميان نيروهاي مسلح اين کشور دامن بزند و جايگاهش در اوپک را نيز تضعيف کند. ايالات متحده همراه با 50 کشور غربي خوان گوايدو، رهبر اپوزيسيون، را به عنوان رييس‌جمهور موقت ونزويلا به رسميت شناخته‌اند.
گوايدو که رييس مجلس ملي ونزويلا نيز محسوب مي‌شود با استناد به قانون اساسي اين کشور خود را رييس‌جمهوري موقت ونزويلا ناميده است. او، انتخابات سال گذشته در ونزويلا را که به پيروزي مادورو انجاميد نامشروع و جعلي مي‌داند.
مادورو نيز که مشروعيتش زير سوال رفته است، گوايدو را آلت دست امريکا خوانده و او را متهم کرده است که با همکاري واشنگتن در حال خرابکاري در اقتصاد ونزويلاست.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید