واکنش‌ها به کودتاي ارتش و بازداشت عمر البشير در سودان

ساعاتي پس از آن که نيروهاي ارتش قدرت را در سودان در دست گرفتند، مهم ترين گروه اپوزيسيون در اين کشور اعلام کرده اند که به اعتراض‌ها ادامه خواهند داد. امريکا هم خواهان انتقال هرچه زودتر قدرت به غير نظاميان شده است.
پس از ماه‌ها تظاهرات اعتراضي عليه عمر البشير، رييس جمهوري سودان، وزير دفاع اين کشور روز پنج‌شنبه از بازداشت عمر البشير خبر داد و اعلام کرد ارتش قدرت را به مدت دو سال در دست گرفته است.
در همين حال تلويزيون دولتي سودان ساعاتي پس اعلام کرد، جنرال عواد ابن عوف، وزير دفاع سودان به عنوان رييس شوراي انتقالي نظامي اراده کننده کشور سوگند ياد کرده است.
بر بنياد گزارش‌ها، جنرال کمال عبدالمعروف نيز به عنوان معاون جنرال عوف معرفي شده است.
هم‌چنان گزارش‌ها حاکي است که هزاران نفر در خرطوم ، پايتخت سودان با ناديده گرفتن مقررات منع آمد و شد حکومت نظامي هم‌چنان در خيابان‌ها حضور دارند.
شبکه الجزيره گزارش کرده است که مردم در مقابل مقرهاي ارتش تجمع کرده‌اند و فرمان حکومت نظامي براي رفتن به خانه‌ها را ناديده گرفته‌اند.
واکنش امريکا:
وزارت امورخارجه امريکا خواستار انتقال قدرت به غير نظاميان در سودان شده و گفته است، واشنگتن همکاري‌هاي دوجانبه بين دو کشور رابه حال تعليق در آورده است.
مورگن اورتگاس، سخن‌گوي وزارت امور خارجه امريکا در بيانيه‌اي گفته است: “ايالات متحده از سودان دموکراتيک و صلح آميز قاطعانه حمايت مي‌کند. ما از دولت انتقالي مي‌خواهيم که از اراده مردم پيروي کند و ضمن همکاري فراگير با نماينده‌گان تمامي احزاب، هرچه سريع‌تر حاکميت را به غيرنظاميان واگذار کند.
سخن‌گوي وزارت امور خارجه امريکا هم‌چنان گفته است: “ما سوءاستفاده از قدرت توسط نيروهاي امنيتي که به کشته شدن بيش از 20 غير نظامي منجر شده را محکوم مي‌کنيم.ما از نيروهاي نظامي مي‌خواهيم خويشتن‌داري کرده و از درگيري بپرهيزند و هم‌چنان به حفاظت از مردم سودان متعهد بمانند.”
در اعتراض‌هاي اخير در سودان از روز شنبه تاکنون دست کم 22 غير نظامي کشته شده اند.
مورگن اورتگاس گفته است، امريکا در روزهاي آينده با مقام‌هاي دولتي و گروه‌هاي مختلف مؤثر در سودان براي تشويق انتقال دموکراتيک حاکميت رايزني خواهد کرد.
سخن‌گوي وزارت خارجه امريکاهم‌چنان از تعليق برنامه گسترش روابط بين ايالات متحده و سودان خبر داده و گفته است، قرار بود اين مذاکرات هفته آخر ماه اپريل برگزار شود.
اپوزيسيون سودان عليه کودتا:
در همين حال، مهم ترين گروه اپوزيسيون در سودان ساعاتي پس از بازداشت عمر البشير در بيانيه‌اي کودتاي نظامي در اين کشور را غير قابل قبول خوانده و اعلام کرده است، مردم به تظاهرات ادامه خواهند داد.
گروه «اعلاميه تغيير وآزادي» که در برگيرنده شماري از گروه هاي مخالف حکومت سودان است، در بيانيه اي اعلام کرده است: ما بيانيه ديکتاتورهاي اين حکومت را رد مي کنيم.
گروه «اعلاميه تغيير وآزادي» هم‌چنان از مردم خواسته است در تمامي شهرهاي سودان در خيابان‌ها بمانند.
اين گروه گفته است که کودتاگران اقشار ملت سودان را نماينده‌گي نمي‌کنند.
عمر الديگار، رهبر حزب کنگره سودان نيز اعلام کرده است که کودتا پذيرفتني نيست و اعتراضات ادامه خواهد يافت.
جنرال عواد ابن عوف، وزير دفاع سودان، در سخناني که از تلويزيون اين کشور پخش شد، از بازداشت عمر البشير و انتقال او، به « يک محل امن» خبر داده است.
وزير دفاع سودان گفته است، قانون اساسي سودان معلق شده و يک شوراي نظامي تشکيل و به مدت دو سال مسووليت اداره کشور را برعهده مي‌گيرد و پس از آن، انتخابات برگزار خواهد شد.
جنرال ابن عوف هم‌چنان خواستار پايان اعتراض‌ها در سراسر کشور شد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید