وزير دفاع سودان از رياست شوراي نظامي استعفا کرد

وزير دفاع سودان يک روز پس از کودتايي که به برکناري عمر ال‌بشير، رييس جمهور پيشين اين کشور، انجاميد، اعلام کرده است که از مقام رياست شوراي نظامي اين کشور که رهبري سودان پس از کودتا را بر عهده دارد، کناره‌گيري مي‌کند.
احمد عوض بن عوف در سخنراني که از تلويزيون دولتي سودان پخش شد، گفته است که جانشين او، در اين شورا جنرال عبدل فتاح عبدالرحمان برهان خواهد بود.
بن عوف که معاون عمر البشير و وزير دفاع در کابينه او بود، جزو فرماندهان عالي سوداني‌است که واشنگتن آن‌ها را به اتهام نقشي که در جنايات جنگي دارفور داشته‌اند، تحريم کرده است.
شوراي نظامي سودان ساعاتي پيش از اين استعفا اعلام کرده بود که عمر البشير را به دادگاه بين‌المللي جرايم جنگي مسترد نخواهد کرد تا به اتهام نسل‌کشي محاکمه شود، بلکه محاکمه وي در سودان انجام خواهد شد.
اين شورا هم‌چنان پس از سرنگوني عمر البشير وعده تشکيل دولت جديد غيرنظامي در سودان را داده، اما گروه‌هاي معترضي که در روزهاي اخير خيابان‌هاي خرطوم، پايتخت سودان، را از آن خود ساخته‌اند، اين پيشنهاد را رد کرده‌اند.
طبق اعلام شوراي نظامي سودان، دولت انتقالي در اين کشور حداکثر تا مدت دو سال زمام امور را در دست خواهد داشت تا انتخابات برگزار شود، اما اگر در اين مدت آرامش به کشور بازگشته باشد، اين دوره انتقالي کوتاه‌تر خواهد بود.
بحث بر سر تشکيل دولت غيرنظامي را جنرال عمر زين العابدين، رييس کميته شوراي نظامي سودان، روز جمعه با هدف آرام ساختن معترضان خشمگيني مطرح کرده که پس از سرنگوني عمر البشير نيز هم‌چنان در خيابان‌ها مانده‌اند. اما انجمن حرف و مشاغل سودان که اصلي‌ترين گروه معترض محسوب مي‌شود اين امر را رد کرد و تاکيد داشت که شوراي نظامي اساسن در چنين جايگاهي قرار ندارد.
با اين حال جنرال زين العابدين وعده داده که شوراي نظامي در کار دولت غيرنظامي دخالت نخواهد کرد و تنها وزيران دفاع و داخله را تعيين مي‌کند.
عمر البشير روز پنج‌شنبه در پي ماه‌ها اعتراضات گسترده در کشور برکنار و بازداشت شد. ارتش سودان که قدرت را در دست گرفته اعلام حکومت نظامي کرده، اما هزاران نفر در خرطوم با ناديده گرفتن مقررات منع آمد و شد حکومت نظامي هم‌چنان در خيابان‌ها حضور دارند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید