آیا از جرگه مشورتی استفاده انتخاباتی می‌شود؟

در حالی‌که چند روز دیگر به برگزاری لویه‌جرگه به منظور مذاکره با طالبان باقی‌مانده است، اما دیروز تیم ثبات و همگرایی به رهبری داکتر عبدالله عبدالله اعلام کرد، در این جرگه اشتراک نمی‌کند.
این تیم انتخاباتی استدلال کرده است که در مورد برگزاری جرگه مشورتی با این تیم مشورتی صورت نگرفته و ثبات و همگرایی دلایل کافی برای برگزاری جرگه مشورتی سراغ ندارد و آن را ممد حل مشکلات موجود در افغانستان نمی‌داند.
پیش از این نیز نامزدان انتخابات ریاست جمهوری آینده و برخی از گروه‌های سیاسی، از برگزاری جرگه مشورتی انتقاد کرده بودند و گفته اند که تیم غنی از برگزاری جرگه مشورتی بهره برداری سیاسی در جهت منافع خودش می‌کند.
برخی از آگاهان دیگر، چگونگی گزینش نماینده‌گان را در جرگه نیز به باد انتقاد گرفته اند و می‌گویند، تیم محمداشرف غنی با استفاده از قدرت، طرف‌داران و هواخواهان خودش را به جرگه مشورتی دعوت کرده و به این دعوت شونده‌گان، دستور داده خواهد شد تا به نفع حکومت وتیم غنی نظر و مشوره بدهند.
گلبدین حکمتیار دیروز ازطریق رسانه‌ها اعلام داشت که معیار درست برای گزینش نماینده‌گان در جرگه وجود ندارد و باید در گزینش نماینده‌گان بازبینی شود.
اگر جرگه مشورتی با وجود این انتقادها و نظرهای مخالف برگزار شود، واضح است که نتیجه‌یی را در قبال نخواهد داشت و سر انجام با هزینه میلیون‌ها دالر، هیچی به دست نخواهد آمد و جز سرگردانی و ضیاع وقت و ولخرجی، ثمری نخواهد داشت و کاه بی‌دانه را اشتراک کننده‌گان باد خواهند کرد و به خانه‌های شان بر خواهند گشت!!
از سوی دیگر، گزینش ضیا‌الحق امرخیل به حیث معاون کمیسیون برگزاری جرگه مشورتی نیز به اعتبار این جرگه آسیب فراوان رسانیده است.
آقای داکتر غنی چگونه شخصی را که همه او را به نام پدر تقلب می‌شناسند و خاطره گوسفندان او را فراموش نکرده اند، به صفت معاون جرگه برگزیده است؟
امرخیل با هر نظری که از طریق رسانه‌ها در مورد برگزاری جرگه مشورتی ابراز می‌دارد به همان اندازه بی علاقه‌گی و حتا تنفر مردم از جرگه مشورتی بیشتر می‌شود.
تمام این عوامل سبب شده است که برگزاری جرگه مشورتی زیر سوال برود و نتایج آن پیشاپیش که همانا بیهوده‌گی آن است روشن شود.
با توجه به همین ملاحظات و گفته‌ها باید حکومت در رابطه به برگزاری جرگه مشورتی دقت بیشتر کند و نظر تیم‌های انتخاباتی، آگاهان امور و چهره‌های سیاسی سرشناس را در نظر بگیرد.
در غیر آن با برگزاری جرگه مشورتی مشکل مذاکره با طالبان حل نخواهد شد و جزهیاهو برای تیم غنی، نفع دیگر در آن متصور نخواهد بود.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید