خانواده‌هاي شهداي نيروهاي امنيتي: در صلح ناديده گرفته شده‌ايم

///////////////
شماري از معلولان و خانواده‌هاي قربانيان نيروهاي امنيتي، گفته اند، از روند گفت‌وگوهاي صلح دور نگه‌داشته شده‌اند و در اين گفت‌وگوها حکومت هيچ سهمي به آنان نداده‌است.
اين معلولان و خانواده‌هاي قربانيان نيروهاي امنيتي از حکومت، جامعه جهاني و سياست‌گران مي‌خواهند که در شوراي رهبري مصالحه و جرگه مشورتي صلح بايد نماينده‌گان آنان نيز حضور داشته باشند.
جواد محمدي که دوازده سال در ارتش ملي خدمت کرده بود، هنگامي‌که مي خواست در ولايت کندز مايني را از کار اندازد، انفجار رخ داد؛ دو پا و انگشت يک دستش قطع شدند و بينايي يک چشم‌اش را نيز از دست داد. اين جوان، در نبردي در ولايت خوست به سختي زخم برداشت و مفلوج شد. او، به « طلوع‌نيوز» گفته است: «در حالي‌که من و شمار زيادي از هم نسلانم قربانيان اصلي جنگ هستيم، اما حکومت ما را فراموش کرده‌است.
آقاي محمدي گفته است: «در ميزي‌که آنجا صلح برگزار است، چوکي ما در آن‌جا خالي‌است؛ کسي از ما نماينده‌گي نمي‌کند، مارا کسي حساب نمي‌کند، خانوادة شهيد را حساب نکرده‌اند. ما واقعن از جامعة جهاني از دولت افغانستان اين گلايه سخت را داريم، ما که کتله بزرگي از جامعه استيم چرا ما را فراموش کرده‌اند؟»
محمد شريف، افسر ديگري است که سال‌ها براي ارتش خدمت کرده مي‌گويد: «هيچ نوع کمک با ما صورت نگرفته، به شهدا و معلولين بايد توجه صورت بگيرد.»
شماري از زنان اعضاي خانواده‌هاي نيروهاي امنيتي که هنگام وظيفه جان‌هاي شان را از دست داده‌اند، مي‌گويند که حکومت به ويژه رييس‌جمهور به هيچ يک از تعهداتش در برابر آنان عمل نکرده‌است.
قمرگُل، همسر يک قرباني نيروهاي امنيتي گفته است: «ما توجه دولت را مي‌خواهيم؛ از ما حمايت کند، از ما پرسان شود، بازخواست شود، دونيم سال شد که بچه دونيم ساله من شهيد شده ما تا امروز يک نفر دولت را نديديم که از ما پرسان کند، که شما خواستي داريد نداريد، وضع اقتصاد تان خوب است؟»
وحيده، همسر يک قرباني ديگر نيروهاي امنيتي نيز بيان داشت: «ما از دولت تقاضا داريم که هر قسمي که ديگر افراد جامعه حق و حقوق دارند، همان‌‎گونه به خانواده‌هاي شهدا و معلولان همان حقوق را بدهد.»
بنياد حمايت از نيروهاي امنيتي، نيز مي‌گويد که حکومت نامة رسمي اين نهاد را از بهر حضور نماينده‌گان اين خانواده‌ها در شوراي رهبري مصالحه و جرگة مشورتي صلح ناديده گرفته است.
احمد سعيدي، سفير افتخاري بنياد قهرمانان گفت: «اگر تعدادي در جرگة صلح به حيث نماينده حداقل پنج تا ده نفر به نماينده‌گي از فاميل‌هاي که صدها هزار قرباني استند، اشتراک نکنند، ما برگزاري اين جرگه را خيانت ملي مي‌دانيم.»
تاکنون هيچ آمار دقيقي از تلفات نيروهاي امنيتي در دست نيست، اما چند ماه پيش رييس‌جمهور تلفات نيروهاي امنيتي را در دوره حکومتش چهل و پنج هزار اعلام کرد./

اشتراک گذاری:

نظر بدهید