رييس «پارلمان شرقي» ليبي: پيشروي به‌سوي طرابلس ادامه خواهد داشت

نيروهاي حامي جنرال حفتر و پارلمان برقه در شرق ليبي که به پايتخت اين کشور و دولت مورد حمايت سازمان ملل هجوم برده‌اند، برخلاف خواسته سازمان ملل، امريکا و متحدان غربي آن، گفته اند، پيشروي به‌سوي طرابلس ادامه خواهد داشت.
رييس پارلماني که در شرق ليبي اعلام موجوديت کرده و با دولت «وفاق ملي» در طرابلس درگير شده، گفته است، پيشروي نيروهاي موسوم به «ارتش ملي» ليبي به‌سوي پايتخت ادامه خواهد داشت.
دولت «وفاق ملي» که از پشتيباني سازمان ملل متحد برخوردار است، به اين منطور تشکيل شده بود که جايگزين دو دولت رقيب، يکي در طرابلس و ديگري در منطقه بَرقه، شود. منطقه طرابلس شامل بخش بزرگي از نيمه غربي و منطقه برقه شامل نيمه شرقي ليبي مي‌شود.
اظهارات رييس پارلمان منطقه شرقي پس از حمله هوايي نيروهاي «ارتش ملي» به حياط مدرسه‌اي در حاشيه جنوبي طرابلس بيان شده‌است.
خبرگزاري رويترز در گزارشي نوشته است، به‌نظر مي‌رسد که نيروهاي حامي پارلمان برقه در حال آماده شدن براي گشودن جبهه تازه‌اي در منطقه السدره و راس لانوف نيز هستند.
راس لانوف، بندري در کرانه درياي مديترانه در شمال ليبي‌است و السدره نيز محل بزرگ‌ترين پايانه نفتي ليبي‌است؛ جايي‌که در سال‌هاي قبل بيش از 440 هزار بشکه نفت از آن صادر مي‌شد.
نيروهاي هوادار جنرال خليفه حفتر، در «ارتش ملي» هفته پيش به فرودگاه بين‌المللي طرابلس رسيدند.
تهديد مقام‌هاي شرق ليبي به ادامه حملات در حالي‌ است که دبيرکل سازمان ملل، اعضاي گروه 7، اتحاديه اروپا و نيز ايالات متحده، خواستار پايان فوري درگيري‌ها و عمليات نظامي شده‌اند.
ايالات متحده امريکا خواستار توقف فوري عمليات نظامي در ليبي شده و مايک پومپو، وزير خارجه امريکا، گفته است: «ما به وضوح گفته‌ايم که مخالف تهاجم نظامي از سوي نيروهاي خليفه حفتر هستيم و مي‌خواهيم که عمليات نظامي عليه پايتخت ليبي فورن متوقف شود».
يک روز پس دبير کل سازمان ملل گفت «راه‌حل نظامي به حل بحران ليبي کمک نمي‌کند و از همه طرف‌ها مي‌خواهم تا هر چه زودتر وارد روند گفت‌وگو شوند تا به يک راه‌حل سياسي دست يابند».
با وجود اين خواسته‌ها، اما به‌نظر مي‌رسد نيروهايي که خليفه حفتر آن‌ها را فرماندهي مي‌کند، قصد ندارند دست از کارزار نظامي فعلي بکشند.
رييس «مجلس نماينده‌گان» شرق ليبي مدعي شده کارزار نظامي براي تصرف طرابلس «محدود» خواهد بود و «حقوق شهروندي ساکنان آن را نقض نخواهد کرد».
از سوي ديگر نيروهاي حامي دولت در طرابلس گفته‌اند با آتش‌بس، تنها در صورتي‌که نيروهاي حفتر به مناطق شرقي تحت کنترل خود بازگردند، موافق هستند. نيروهاي حامي دولت تا کنون توانسته‌اند هجوم نيروهاي حفتر را در ساحل شرقي کنترل کنند.
بنا بر برآوردهاي سازمان ملل، تازه‌ترين موج خشونت‌ها در ليبي، دست‌کم 75 کشته برجاي گذاشته که 17 تن از آن‌ها غيرنظامي و بقيه نيروهاي مسلح بودند. بيش از 13 هزار نفر نيز مجبور به ترک محل سکونت خود شده‌اند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید