پومپيو: امريکا از تمام ابزارهاي سياسي و اقتصادي عليه مادورو استفاده خواهد کرد

وزير امورخارجه امريکا گفته است، واشنگتن براي پاسخ‌گو کردن نيکلاس مادورو و حاميان او، از تمامي ابزارهاي سياسي و اقتصادي استفاده خواهد کرد.
ايالات متحده امريکا که خوان گوايدو، رهبر مخالفان دولت ونزويلا را به‌عنوان رييس‌جمهور موقت آن کشور به‌رسميت مي‌شناسد، در کنار بيش از 50 کشور ديگر، خواستار برگزاري انتخابات رياست‌جمهوري در ونزويلا است.
تازه‌ترين اظهارات مايک پومپيو در مورد ونزويلا، در مرز کلمبيا و ونزويلا، و در پايان سفر سه روزه وزير خارجه ايالات متحده بيان شده‌است؛ سه مقصد ديگر اين سفر شيلي، پرو و پاراگويه بودند.
امريکا در تلاش بود تا همراه شماري ديگر از کشورهاي مخالف مادورو، کاروان‌هايي حامل کمک‌هاي اوليه را از طريق مرزهاي ونزويلا به آن کشور برساند. نيکلاس مادورو اين اقدام را «زمينه‌چيني» براي کودتا توصيف کرده بود و در نهايت نيروهاي نظامي حامي او جلو ورود کاروان‌ها را گرفتند.
طي هفته‌هاي اخير ونزويلا با بحران گسترده ناشي از قطع سراسري برق، مشکلات در آب‌رساني و سيستم‌هاي مخابراتي روبه‌رو شده‌است.
نيکلاس مادورو، انگشت اتهام در مورد بحران اقتصادي و شرايط فعلي را به‌سوي ايالات متحده گرفته و گفته است، اين اقدامات براي سرنگون کردن دولت او است. خوان گوايدو و مخالفان، دولت را مسوول بحران مي‌دانند و مي‌گويند، ناکارآمدي آن در سال‌هاي اخير، وضعيت فعلي را به‌وجود آورده است.
گوايدو، رييس پارلمان ونزويلا، رياست‌جمهوري مادورو را «نامشروع» مي‌داند و خود به‌عنوان رييس‌جمهوري موقت سوگند خورده‌است.
مايک پومپيو در مرز ونزويلا گفته است: «ايالات متحده به استفاده از تمامي ابزارهاي سياسي و اقتصادي براي کمک به مردم ونزويلا، ادامه مي‌دهد».
او، در جمع شماري از مهاجران ونزويلايي افزوده است واشنگتن از «تحريم، رد رواديد و ديگر ابزارها» استفاده خواهد کرد تا «حکومت و حاميانش را به‌خاطر فساد و سرکوب دموکراسي، پاسخ‌گو کند».
امريکا تا کنون نيز مجموعه‌اي از تحريم‌هاي مختلف را عليه دولت مادورو اعمال کرده‌است. روز جمعه ايالات متحده چهار شرکت و 9 فروند کشتي را به فهرست تحريم‌هاي خود افزود.
وزير امورخارجه امريکا بار ديگر از مادورو خواست تا از مقام خود کناره‌گيري کند تا وضعيت در کشور به‌حالت عادي بازگردد. مادورو که هم‌چنان از حمايت بخش قابل توجهي از نيروهاي نظامي ونزويلا برخوردار است، تا کنون به خواسته‌ها براي کناره‌گيري توجهي نشان نداده‌است.
بيش از سه ميليون تن از شهروندان ونزويلا، در پي مشکلات گسترده اقتصادي، ابـرتورم، کمبود مواد خوراکي، بهداشتي و پزشکي و بحران اقتصادي، کشور خود را ترک کرده‌اند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید