فهرست اشتراک کننده‌گان حکومت در نشست قطر مشخص شد

حکومت افغانستان اعضاي هيأت اشتراک کننده در نشست «بين الافغاني» با گروه طالبان را مشخص کرده است.
حاجي دين محمد معاون شوراي صلح، روز دوشنبه (26 حمل) گفت که 150 نفر از سياسيون برجسته به‌شمول 40 زن در فهرست هيأت حکومت گنجانيده شده اند.
او، گفت که اين فهرست در سومين نشست شوراي مصالحه به رياست رييس جمهور غني نهايي شده و شماري از وزيران، والي‌ها، رهبران سياسي از جمله محمد يونس قانوني معاون اول تيم صلح و اعتدال و حکمت خليل کرزي نيز در اين فهرست شامل اند.
از سوي ديگر منابعي از گروه طالبان نيز اعلام کرده‌اند که براي معرفي يک هيأت 25 نفري در نشست بين الافغاني قطر آماده‌گي مي‌گيرند.
در دومين نشست شوراي مصالحه، شرايط گفت‌وگوي بين‌الافغاني با طالبان حفظ نظام «جمهوري اسلامي افغانستان»، برگزاري انتخابات و حفظ قانون اساسي به عنوان خطوط سرخ تعيين شده‌اند.
گفته شده است، اگر قرار باشد موادي از قانون اساسي تعديل شود، بايد از مجراي قانوني آن صورت گيرد؛ ولي خود قانون اساسي قابل تعويض نخواهد بود.
هم‌چنان، پيش از اين، اختلافات سياسي بر سر چگونه‌گي گزينش اعضاي شوراي مصالحه و اعضاي هيأت حکومت براي مصالحه با طالبان، در دومين نشست شوراي مصالحه نيز گزارش شده است.
عمر داودوزي سخن‌گوي شوراي مصالحه دو روز پيش، گفته است: «در نشست دوم شوراي عالي مصالحه اختلاف نظر جدي وجود نداشت؛ ولي عدم توافق و اختلاف ديدگاه وجود داشت.»
به گفته او، اين که چه تعداد افراد به نشست قطر بروند يکي از موضوعات اختلافي بود؛ يک نظر اين بود که تعداد کم اشتراک کنند، اما يک تعداد ديگر مي‌گفتند که در نشست قطر افراد زياد بروند.
با اين وجود، تيم صلح و اعتدال گفته که اکثريت افراد موجود در هردو ليست(شوراي مصالحه و هيأت مذاکره کننده حکومت با طالبان در نشست قطر)، وابسته مطلق به حکومت مي‌باشند و اين مسأله روند صلح را آسيب مي‌رساند.
اين تيم افزوده، حکومت تلاش دارد که شخصيت‌هاي متنفذ و تأثيرگذار کشور را از دايره تصميم گيري دور نگه دارد تا کنترل روند صلح را به طور انحصاري در دست گيرد تا اينگونه روند صلح را با بن‌بست و اختلاف نظر بکشاند.
حکومت در حالي براي نشست بين الافغاني قطر هيأت تعيين کرده که روز دوشنبه(26 حمل) نشست امريکا و گروه طالبان در قطر برگزار شده است.
شاه محمود قريشي وزير امورخارجه پاکستان، روز گذشته به رسانه‌هاي پاکستاني گفته بود که ششمين نشست قطر ميان نماينده‌گان امريکا و طالبان روز دوشنبه (26حمل) برگزار مي‌شود. پاکستان تسهيل کننده اين نشست است.
از سويي‌هم، روز گذشته زلمي خليل‌زاد در تويت کوتاهي از رهبري گروه طالبان خواسته بود که براي هيأت مذاکره کننده خود صلاحيت بحث و تصميم گيري در مورد برقراري آتش در افغانستان را نيز بدهند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید