در سال جاري سه کانال بزرگ آبياري ساخته مي‌شود

وزارت زراعت، مال‌داري و آبياري اعلام کرده است که در جريان سال جاري خورشيدي سه کانال بزرگ آبياري که 3.6 ميليون جريب را زير کشت خواهد برد در سه ولايت کشور ساخته خواهد شد.
نصير احمد دراني وزير زراعت، روز دوشنبه (26 حمل) در برنامه «حساب‌دهي حکومت به ملت»، ازاعمار سه کانال بزرگ آبياري در جريان امسال خبر داد.
آقاي دراني گفت که سه کانال بزرگ آبياري که 3.6 ميليون جريب زمين را در سه ولايت کشور زيرکشت خواهد برد در جريان سال جاري اعمار مي‌گردد.
او، گفت که اين کانال‌هاي آبياري در ولسوالي‌هاي اندخوي در فارياب، قوش تپه در جوزجان و موسي قلعه در ولايت هلمند ساخته مي‌شود.
آقاي دراني افزود که مراحل تدارکاتي و ديزاين اين سه پروژه بزرگ زيربنايي در سکتور زراعت تکميل شده و به زودي کار عملي آن‌ها آغاز خواهد شد.
او، با اشاره به زيربناي سکتور زراعت در کشور گفت که بيشترين زيربناهاي سکتور زراعت در جريان سال‌هاي جنگ آسيب ديده و توليدات زراعتي در شرايط حاضر به ميزان توليدات اين سکتور در چهل سالي پيش نمي‌رسد.
وزير زراعت، تخريب زيربناهاي زراعتي، تغيير اقليم را زمينه ساز آن خواند که سکتور زراعت در کشور به شدت آسيب پذير باشد؛ به بيان او با وجود دلايل ياد شده، پس از بروز خشک‌سالي اخير، شش درصد توليدات زراعتي کشور در جريان سال گذشته از بين رفته بود.
او، ميزان خساراتي که در جريان پارسال بر سکتور مال‌داري وارد شده بود را نيز گسترده ياد کرده تاکيد کرد که توزيع 50 هزار متريک تُن علوفه‌جات در جريان پارسال تاحد زيادي توانست از بروز فاجعه در سکتور مال‌داري جلوگيري کند. به گفته او، در جريان اين سال 200 هزار متريک تن گندم به اقشار آسيب پذير توزيع شده بود.
وزير زراعت هم‌زمان تطبيق پروژه‌هاي توسعه‌يي درسکتور زراعت را نيز در جريان سال1397 خورشيدي گسترده خوانده اظهار داشت که 5 کارخانه بزرگ توليد جوس، روغن و بسته بندي پنبه در جريان پارسال ساخته شده است.
آقاي دراني، ايجاد لابراتوار خاک شناسي، مراکز تحقيقاتي در بخش زراعت، لابراتوار کنترل کيفيت محصولات غذايي و ده‌ها سردخانه را نيز از دستآوردهايي خوانده که در سکتور زراعت به ميان آمده است.
علاوه براين آقاي دراني ترويج گسترده باغداري، محافظت از جنگلات و گسترش ساحات زيرکشت جنگلات جلغوزه و چهارمغز را از برنامه‌هاي پارسال و امسال وزارت زراعت ياد کرده افزود که صدها هکتار زمين در جريان اين سال زيرکشت جلغوزه خواهد رفت.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید