افزایش ناامنی و انفجار دادن مکتب‌های دخترانه در ولایت فراه

باشنده‌گان ولايت فراه از ناامني‌ها در اين ولايت به ستوه آمده اند. حملات روز افزون گروه طالبان، به آتش کشيدن مکتب‌ها، دزدي و ترورها به نگراني مردم افزوده است. تنها در دو روز گذشته به دو مکتب دخترانه در فراه بم پرتاب شده است.
ولايت فراه در غرب افغانستان در اين اواخر شاهد افزايش ناامني و حملات بر مکتب‌ها است. باشنده‌گان اين ولايت گفته اند که جنگ و نا امني مانع بزرگ در برابر کار و بار و پيدا کردن يک لقمه نان براي خانواده هاي شان شده است.
گذشته از حمله‌هاي گروه طالبان در اين ولايت دزدي و ترورهاي مسلحانه نيز افزايش يافته است و باشنده‌گان شش ناحيه اين شهر سخت نگران هستند.
در اين اواخر سوختاندن مکتب‌ها و پرتاب بم، بر مکتب‌هاي اين ولايت نيز افزايش يافته است.
عبدالرحمن ژوندي، يکي از فعالان مدني در ولايت فراه به “دويچه وله” گفته است که در مدت کوتاهي شش باب مکتب که بيشتر آن مکتب‌هاي دخترانه هستند، در فراه انفجار داده شده اند که در تازه ترين مورد يک شب پيش يک مکتب دخترانه طعمه انفجار و حريق شد.
از سوي ديگر دادالله قانع، عضو شوراي ولايتي فراه گفته است که در شاهراه اين ولايت هم‌زمان با افزايش حضور طالبان، پاسگاه‌هاي پوليس جمع آوري شده اند که اين کار نگراني مردم را بيشتر ساخته است.
ذکريا ميرزا زاده، فرمانده لواي دوم ارتش در زون غرب کشور گفته است که گروه طالبان در اين ولايت امکانات گسترده در اختيار دارند و از سوي برخي کشورهاي همسايه حمايت مي‌شوند.
او، با آن که از کشوري نام نمي‌برد، گفته است که از همين رو طالبان به جنگ ادامه مي دهند.
“در ولايت فراه طالبان به دسته هاي مختلف تقسيم شده اند. شماري از آنان به صلح باورمند هستند، اما شماري ديگر بر ادامه جنگ تاکيد دارند. ما هم به آمدن صلح اميدوار هستيم، اما هم به جنگ ادامه مي دهيم. اما تاکيد ما بيشتر بر تأمين صلح است.”

اشتراک گذاری:

نظر بدهید