شورای امنیت ملل متحد عملیات بهاری طالبان را محکوم کرد

شوراي امنيت سازمان ملل متحد با نشر خبرنامه‌اي آغاز عمليات بهاري گروه طالبان را محکوم کرده و گفته است که اين حمله “سبب بربادي شهروندان افغانستان و ويراني بيشتر اين کشور خواهد شد”.
گروه طالبان به تاريخ 12 اپريل آغاز تهاجم بهاري خود را زير نام “الفتح” اعلام کردند.
هرچند، سازمان ملل متحد به منظور تسهيل روند جاري مذاکرات صلح افغانستان، نام 11 نفر از رهبران ارشد گروه طالبان را از فهرست تحريم‌هاي اين سازمان حذف کرد. اما اعلام عمليات بهاري طالبان، سبب شد که بيشتر آگاهان سياسي در افغانستان به‌شمول حکومت اين تصميم طالبان را نه گفتن اين گروه به صلح تعبير کنند.
با آن‌که نماينده‌گان گروه طالبان از تابستان سال گذشته تا کنون کم از کم پنج بار با زلمي خليل‌زاد، نماينده ويژه وزارت امور خارجه امريکا براي صلح افغانستان ديدار و گفت‌وگو کرده اند، اما حملات اين گروه همچنان ادامه دارد و در طي هفته‌هاي پسين نيز شدت بيشتر يافته است.
زلمي خليل‌زاد يک روز پيش با نشر تويتي از حکومت پاکستان خواسته است که آغاز عمليات بهاري طالبان را محکوم کند.
اين در حاليست که قرار است دور تازه مذاکرات ميان نماينده‌گان طالبان و هيأت 250 نفري از نماينده‌گان اقشار مختلف از افغانستان، به تاريخ 19 تا 21 اپريل در شهر دوحه، پايتخت قطر برگزار شود.
شوراي امنيت سازمان ملل متحد از همه طرف‌هاي درگير جنگ در افغانستان خواسته است، تا با استفاده از فرصت پيش آمده براي صلح، زمينه را براي گفت‌وگوهاي “همه شمول بين الافغاني” و يافتن راه حل صلح آميز فراهم کنند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید