وزارت حج: 700 دکان تعويض نويسي را درسال گذشته بسته کرديم!

سرپرست وزارت حج و اوقاف کشور، يکي از دست‌آوردهاي مهم اين وزارت در سال 97 خورشيدي را، بستن دست‌کم 700 دکان تعويض نويسي عنوان کرد.
مولوي عبدالحکيم منيب سرپرست وزير حج و اوقاف که روز سه شنبه(27 حمل) در برنامه حساب‌دهي حکومت به ملت، از کارکردهاي اين ولايت در سال 97 گزارش مي‌داد، گفت که 700 دکان تعويض نويسي و فال بيني در جريان سال گذشته زيرچتر برنامه مبارزه با خرافات اين وزارت، مسدود شده است.
او، ‌هم‌چنان مدعي شد که از اين تعويض‌نويسان تعهد گرفته شده، تا از اين کار براي هميشه دست بردارند.
برنامه انسداد دکان‌هاي تعويض نويسي پس از آن توسط حکومت روي دست گرفته شد که سه سال پيش پس از ادعاي يک تعويض نويس مبني بر آتش زدن آيات قرآن کريم توسط يک دختر به نام فرخنده، مردان خشم‌گين او را زير لگد کشتند و جسدش را نيز به آتش کشيدند. اين واقعه با واکنش‌هاي گسترده ملي و بين‌المللي روبرو شد.
تعويض نويسي در افغانستان هنوز هم به عنوان يک شغل پردرآمد به حساب مي‌آيد، در بيشتر روستاهاي افغانستان هنوز هم مردم با مبتلا شدن به هر نوع بيماري پيش از آن که به داکتر مراجعه کنند، پيش ملا مي‌روند. شماري از کساني که در روستاها و حتا کلان شهرهاي افغانستان براي مردم تعويض مي‌دهند از سواد خواندن و نوشتن کافي برخوردار نيستند.
وزير حج و اوقاف، مبارزه با افراط‌گرايي و جلوگيري از طرح مباحث افراطي در مساجد را نيز از برنامه‌هاي پارسال و امسال اين وزارت خواند و گفت که درسال‌هاي اخير خطبه‌هاي ملا امامان اکثر مساجد کشور از سوي اين وزارت ترتيب مي‌شود.
پيش از اين گزارش‌هاي نشر شده است که از ترويج افراط‌گرايي در شماري ازمسجد‌ها و مدرسه‌هاي ديني را حکايت داشت، بنا براين گزارش‌ها، افرادي که بعضاٌٌ به شبکه‌هاي افراطي و استخبارات منطقه وابسته بودند، مسايل افراطي را در مساجد مطرح مي‌کردند.
وزارت حج او وقاف تاکيد کرد که با اين موارد نيز در جريان سال‌هاي گذشته مبارزه صورت گرفته است.
آقاي منيب توجه حکومت وحدت ملي به مسجدها را چشم‌گير توصيف کرده و گفت که درصدي هزينه که اين حکومت براي ترميم و بازسازي مسجدها اختصاص داده بيشتر از تمام هزينه‌اي است که تمام رييس جمهورها و حاکمان پيشين در اين بخش مصرف کرده‌اند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید