فيس‌بوک تنها از سوي حکومت افغانستان تحت فشار نيست

بحث مسدود شدن احتمالي فيس بوک ميان کاربران اين شبکه اجتماعي در کشور پس از آن بالا گرفت که وزارت مخابرات و تکنالوجي معلوماتي اعلام کرد که به اين شبکه اجتماعي شش ماه فرصت مي‌دهد تا براساس قوانين اين کشور فعاليت کند، در غيرآن مسدود مي‌گردد.
اين خبر ساعات پس از صحبت‌هاي شهزاد گل آريوبي در صفحات اجتماعي با واکنش‌هاي جدي روبرو شد و نهادهاي حامي رسانه‌ها نيز با نشر خبرنامه‌اي آن را خلاف قانون عنوان کردند.
وزارت مخابرات که از مدتي به‌اين‌سو به خاطر کمپاين”اترا کجاست” و اعتراض گسترده مردم در شبکه‌هاي اجتماعي به خاطر هزينه هاي بلند موبايل ها تحت فشار قرار دارد. در جريان برنامه “حساب دهي حکومت به ملت” در کابل در مورد “اترا” يا اداره نظارت بر فعاليت‌هاي مخابراتي افغانستان سخن گفت و از جديت در جمع آوري سيم کارت هاي ثبت نشده خبر داد. او همچنان از کاهش نرخ هر گيگابايت انترنت به حدود 50 افغاني خبر داد؛ اما توجه همه رسانه ها و مردم را اظهاراتش در مورد فيس بوک جلب کرد.
اما فيس‌بوک تنها در افغانستان زير فشار قرار ندارد.
پس از نشر اخباري مبني بر دخالت روسيه در انتخابات رياست جمهوري امريکا از طريق تبليغ در شبکه‌هاي اجتماعي، بحث کنترل آنان در سطح جهان افزايش يافت.
در آستانه انتخابات بزرگ هندوستان، در جريان همين ماه، فيس بوک اعلام کرد که شمار زيادي حساب کاربري، صفحه و گروه‌هاي مجهولي که محتواي تحريک کننده در هند نشر مي‌کردند را مسدود کرده است.
در پاکستان نيز شمار زيادي حساب‌هايي در فيس بوک و اينستاگرام مسدود شدند که از سوي کارمندان بخش روابط عمومي ارتش پاکستان گرداننده‌گي مي‌شدند.
شبکه اجتماعي فيس بوک در سراسر جهان از سوي دولت‌ها به شدت تحت فشار قرار گرفته است، تا ضمانت کند که با پخش اطلاعات نادرست از سوي کاربرانش مورد سوء استفاده قرار نمي‌گيرد.
اين شبکه اجتماعي که در سال 2004 بنيان‌گذاري شد. و در ماه آگست سال 2015 يک ميليارد کاربر فعال داشته که حالا شمارشان حتما بيشتر هم شده است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید