وزیر تحصیلات : دانشگاه‌هاي تخنيکي و مسلکي در سطح زون‌ها ايجاد مي‌شود

وزير تحصيلات عالي کشور مي‌گويد که طرح ايجاد دانشگاه‌هاي تخنيکي و مسلکي در سطح زون‌ها روي دست گرفته شده است.
نجيب‌الله خواجه عمري، روز چهارشنبه (28 حمل) در برنامه «حساب‌دهي حکومت به ملت» از ايجاد دانشگاه‌هاي تخنيکي و مسلکي در سطح زون‌ها خبر داد.
آقاي خواجه عمري گفت که به دليل ضرورت جدي به متخصصين بخش‌هاي رشته‌هاي تخنيکي، طرح ايجاد دانشگاه‌هاي تخنيکي و مسلکي در سطح زون‌ها روي دست گرفته شده است.
او، گفت که اين دانشگاه‌ها قرار است در رشته‌هاي تخنيکي متخصص آموزش داده و وظيفه آموزش استادان در مکاتب تخنيکي و مسلکي را نيز به عهده گيرد.
خواجه عمري در بخش ديگري از سخنان خود گفت که روند اعتباردهي و تضمين کيفيت دانشگاه‌ها از سال پيش به اين سو روي دست گرفته شده و تاکنون 5 دانشگاه خصوصي اعتبارنامه تضمين کيفيت دريافت کرده‌اند.
او، افزود که اين برنامه تا معياري شدن سيستم تحصيلات عالي در دانشگاه‌هاي خصوصي و دولتي به پيش خواهد رفت.
او، افزايش برنامه‌هاي ماستري را از اولويت‌هاي امسال اين وزارت توصيف کرده گفت که به کمک کشورهاي ايران و هند، بيش از 40 برنامه ماستري جديد در دانشگاه‌هاي کشور آغاز خواهد شد.
وزير تحصيلات عالي تصريح کرد که 40 درصد برنامه‌هاي اداري اين وزارت تاکنون الکترونيک شده و از اين پس تلاش مي‌شود که تمام پروسه‌ها الکترونيک شود.
آقاي خواجه عمري، ثبت نام دانشجويان در دانشگاه‌ها، توزيع بورسيه و اخذ امتحان بورسيه‌ها، اعلام نتايج کانکور و غيره را در جمع پروسه‌هاي شامل دانست که تاکنون الکترونيک شده‌اند، به بيان وي، اين روند در حال گسترش است.
او، بروز اصلاحات در روند توزيع بورسيه‌ها را نيز از اولويت‌هاي امسال ياد کرده افزود که تحصيلات عالي با سفارتخانه‌ها به تفاهم رسيده که تمام بورسيه‌ها بعد از اين از مجراي وزارت توزيع شده و تعيين رشته نيز به عهده تحصيلات عالي گذاشته شود.
پيش ازاين بورسيه‌هاي که کشورهاي مختلف به دولت افغانستان تعهد مي‌کرد، به ارگان هاي مختلف دولت، احزاب سياسي و چهره‌هاي سياسي تعلق مي‌گرفت، پروسه توزيع بورسيه‌ها نيز مملو از فساد به پيش مي‌رفت.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید