غني خطاب به هيأت اعزامي دولت به قطر: به طالبان بفهمانيد که بدون مذاکره مستقيم با دولت راهي ندارند

محمداشرف غني رييس جمهور و داکتر عبدالله عبدالله رييس اجرايي حکومت، با اعضاي هيأت اعزامي دولت به نشست بين‌الافغاني قطر ديدار کردند.
اين ديدار روز چهارشنبه (28 حمل) در ارگ رياست جمهوري انجام شده است.
آقاي غني در اين نشست خطاب به اعضاي اين هيأت گفت: «شما ماموريتي را آغاز خواهيد کرد که مردم افغانستان برايش 40 سال صبر کرده است و اين گم شده مردم، صلح با عزت، پايدار و دوامدار مردم افغانستان است که تنها مي‌تواند با اتفاق و اجماع ملي به دست آيد.»
به گفته او، دولت و مردم افغانستان آرزو دارند که اين هيأت بتواند موفقيت به دست آورد و به درستي از دولت و مردم نماينده‌گي کند.
او، با اشاره به اين که شهروندان افغانستان همه خوشي و غم مشترک دارند، افزود: «همان‌طوري که از ساير بحران‌ها بيرون شديم به جنگ 40 ساله هم نقطه پايان خواهيم گذاشت، اما همه بايد خود را شاه مار درست نکنند که فقط در پي منافع شخصي‌شان باشند.»
به گفته او، فرصتي به وجود آمده که شرايط ملي، منطقه‌يي و جهاني براي صلح آماده است و بايد همه اختلافات دنيايي را کنار گذاشته و براي آينده بهتر نسل بعدي تلاش کنند.
آقاي غني خطاب به اعضاي هيآت افزود: «شما از دولت و ملت افغانستان نماينده‌گي مي‌کنيد و بايد واقعيت‌هاي جامعه و شرايط کشور را در نظر بگيريد و به طالبان بفهمانيد که خطوط سرخ مردم افغانستان (موجوديت نظام و قانون اساسي) را بشناسند که قابل معامله نيست.»
آقاي غني به هيآت دستور داد، تا گروه طالبان را قانع کنند که بدون مذاکره مستقيم با دولت ديگر راهي براي ختم جنگ در کشور ندارند و نگذارند که بيشتر از اين بيروني‌ها در مورد سرنوشت کشور تصميم بگيرند.
او، تاکيد کرد که صلح بين الافغاني بازنده و برنده‌اي ندارند و طالبان اين مسأله را بايد درک کنند که تنها از راه منطق سياسي مي‌توانند به يک موافق صلح با دولت دست يابند.
آقاي غني، از اعضاي هيات خواست که با منطق واضح با گروه طالبان صحبت کنند و از دردها، مجبوريت‌ها و خواست‌هاي طالبان آگاه شوند.
رييس جمهوري گفت که هيات مذاکره کننده بايد بسياري از موانع را از سر راه صلح دور کند و براي رسيدن به يک راه حل سياسي تلاش نمايد.
در اين ديدار، حامد كرزي، داكتر عبدالله، استاد سياف، استاد محمد كريم خليلي و خانم سرابي نيز حضور داشته اند.
گروه طالبان در واکنش به فهرست اعلام شده حکومت براي شرکت در نشست قطر گفته اند که حکومت کابل اين نشست را در حد يک مراسم عروسي تنزيل داده و اين گونه در پي تخريب روند صلح است.
حکومت افغانستان روز گذشته (27 حمل) فهرست 250 نفري اشتراک کننده‌گان نشست بين الافغاني قطر که قرار است به تاريخ 19 تا 21 اپريل برگزار شود را اعلام کرد.
شماري از شخصيت‌هاي سياسي و ملي نيز از اعلام اين فهرست انتقاد کرده‌اند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید