ترکیه: واکنش ناتو به تشکيل کارگروه براي رايزني در مورد اس-400 مثبت بود

وزير امورخارجه ترکيه گفته است که ناتو رويکرد مثبتي به تشکيل کارگروه با انقره، براي تبادل‌نظر و رايزني در مورد سامانه پدافند هوايي ساخت روسيه دارد. خريد سامانه اس-400 توسط ترکيه با انتقاد ناتو و امريکا روبه‌رو شده‌است.
مولود چاوش‌اغلو، وزير خارجه ترکيه، در جريان يک نشست خبري مشترکي با همتايان لهستاني و رومانيايي خود گفته است که کشورش به امريکا و پيمان آتلانتيک شمالي -که ترکيه خود عضوي از آن است- پيشنهاد داده که در مورد سامانه اس-400 کارگروه تشکيل دهند و گفت‌وگو کنند.
هرچند آقاي چاوش‌اغلو همانند گذشته تاکيد کرده است مسأله لغو قرارداد با روسيه در دستور کار نيست.
او، هم‌چنان گفته است: «ما نگراني‌هاي ناتو را درک مي‌کنيم. اين‌که گفته مي‌شود ترکيه اهميتي، به اين نگراني‌ها نمي‌دهد، درست نيست. ما در مورد اين موضوع حساس هستيم».
وزير خارجه ترکيه در عين حال افزوده است که هم‌پيمانان کشورش در ناتو نيز «بايد اين موضوع را درک کنند؛ ما خيلي فوري به سامانه پدافند هوايي نياز داريم».
آن‌طور که مولود چاوش‌اغلو گفته پيمان آتلانتيک شمالي به تشکيل کارگروه براي تبادل نظر واکنش مثبت نشان داده، اما ايالات متحده هنوز پاسخي به اين پيشنهاد نداده‌است. چندين ماه است که جدال لفظي بين مقام‌هاي ترکيه از يک سو، و متحدان آن در پيمان آتلانتيک شمالي از سوي ديگر، در مورد قرارداد خريد سامانه پيشرفته اس-400 روسيه ادامه دارد.
ترکيه اظهار کرده‌است که روسيه اين سامانه را زودتر از بقيه شرکا به کشورش تحويل مي‌دهد و در عين حال موافقت کرده فناوري آن را نيز انتقال دهد.
ناتو و ايالات متحده امريکا نگراني خود را از دريافت يک سامانه نظامي روسي توسط يکي از اعضا و پيامدهاي آن بر جنگنده‌هاي پيشرفته‌اي مانند اف-35 که در اختيار آن‌هاست پنهان نمي‌کنند.
چندي پيش کيتي ويلبارجر، دستيار وزير دفاع امريکا در امور امنيتي، در توضيح دليل مخالفت امريکا به رويترز گفته است: «اس-400 يک رايانه است. اف-35 هم يک رايانه است. شما رايانه خودتان را در اختيار دشمن قرار نمي‌دهيد: ما هم دقيقان همين قصد را داريم».
پافشاري ترکيه براي دريافت اس-400 به مرور زمان واکنش‌هاي تندتري را از سوي مقام‌هاي دولت دونالد ترمپ و قانون‌گذاران امريکايي برانگيخته‌است.
شماري از نماينده‌گان کنگره ترکيه را تهديد به تحريم و توقف فروش اف 35 کرده‌اند.
مايک پنس، معاون رييس‌جمهوري امريکا، دو هفته پيش در اظهاراتي تند به ترکيه هشدار داد که با خريد سامانه پدافند هوايي روسيه، جايگاه خود در پيمان آتلانتيک شمالي را به‌خطر مي‌اندازد. در واکنش اما انقره تاکيد کرده قرارداد خريد اس-400 بازگشت‌ناپذير است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید