زلنسکي کمدين محبوب اوکراين برنده انتخابات رياست‌جمهوري آن کشور شد

دور دوم انتخابات رياست‌جمهوري اوکراين روز يکشنبه، ( اول ثور)، برگزار شد و بنابر نتايج اوليه، وُلوديمير زِلِنسکي، کمدين تلويزيوني، موفق شده است پترو پوروشِنکو، رييس‌جمهوري کنوني، را شکست دهد.
پترو پوروشنکو ضمن پذيرش شکست، پيروزي رقيبش را تبريک گفته است، اما تأکيد کرده که از سياست کناره‌گيري نمي‌کند.
شمارش آراي اين انتخابات آغاز شده و بنابر گزارش‌ها، در چند ساعت اوليه حدود سه درصد آرا شمرده شد.
کميسيون مرکزي انتخابات اوکراين ميزان مشارکت در انتخابات را اندکي بيش از 62 درصد اعلام کرده است.
نظرسنجي‌هاي روزهاي اخير پيش‌بيني کرده بود که زلنسکي با حدود 60 درصد آرا رقيبش را شکست خواهد داد، اما نظرسنجي‌هاي روز انتخابات و در حوزه‌هاي راي‌گيري نشان از آن دارد که او، بيش از 72 درصد آراء را به خود اختصاص داده است.
بنابر همين نظرسنجي‌ها، پوروشنکو کمتر از 26 درصد آراء را کسب کرده است؛ رکورد کم‌ترين ميزان کسب آرا در دور دوم انتخابات پيش از اين در اختيار پترو سيموننکو، نامزد حزب کمونيست در انتخابات 1999 بود که 39درصد رأي به دست آورد.
پوروشنکو «عادلانه» بودن انتخابات را تأييد کرده و آن را منطبق با استانداردهاي اروپا دانسته است.
طنزپردازي که به نظر مي‌رسد براي پنج سال آينده زمام رياست‌جمهوري اوکراين را در دست خواهد گرفت بدون سابقه‌اي سياسي وارد رقابت‌هاي انتخاباتي شد و در نخستين نشست خبري‌اش پس از انتخابات گفت که مهم‌ترين اولويت‌اش در مقام رييس‌جمهور «بازگرداندن اسيران اوکرايني از روسيه» است.
زلنسکي هم‌چنان بر «احياي پيمان مينسک»، «حفاظت از زبان اوکرايني» و «تغيير مقام‌ها به ويژه دادستان کل اوکراين» تأکيد کرد.
زلنسکي در تبليغات انتخاباتي‌اش نيز با اشاره به اين که «سياست و جامعه در اوکراينِ دوره پساشوروي در منجلاب فساد و خويشاوندسالاري و در زمينه آن، جنگ فرو رفت»، در توصيف ورود خود به عرصه انتخابات گفته بود: «مردي ساده آمده است که اين سيستم را نابود کند.»
دور نخست انتخابات رياست جمهوري اوکراين حدود سه هفته پيش، در اين کشور برگزار شد و از بين 39 نامزد اين رقابت‌ها، زلنسکي با بيش از 30 درصد و پوروشنکو با کسب حدود 16 درصد آرا به دور دوم راه يافتند.
پس از فروپاشي اتحاد جماهير شوروي، اوکراين در سال 1991 اعلام استقلال کرد.
در پي ناآرامي‌هاي سال 2014 که به سقوط رييس جمهور وقت،‌ ويکتور يانکوويچ، و فرار او به روسيه انجاميد، جدايي‌طلبان شرق اوکراين که از پشتيباني روسيه برخوردارند درگيري‌هايي را با نيروهاي دولتي آغاز کردند که در پنج سال گذشته حدود 10هزار کشته برجاي گذاشته است.
هم‌چنان پس از سرنگوني ويکتور يانوکويچ، روسيه شبه‌جزيره کريمه را به خاک خود ضميمه کرد که اين امر واکنش‌هايي جهاني برانگيخت و تحريم‌هايي بين‌المللي عليه روسيه به اجرا گذاشته شد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید