انفجارهاي سريلانکا درانتقام حملات به مسجد‌هاي نيوزيلند انجام شده است

يک مقام دولت سريلانکا روز سه شنبه (3ثور) گفته است مجموعه انفجارها در اين کشور که بر اثر آن بيش از 320 نفر کشته و حدود 500 نفر زخمي شده اند، در انتقام حملات تروريستي بر دو مسجد در نيوزيلند انجام شده است.
خبرگزاري رويترز گزارش داده است که گروه داعش، مسووليت اين بمب گذاري‌ها را پذيرفته، اما تاکنون مدرکي در اثبات ادعاي خود ارايه نکرده است.
دولت سريلانکا نيز اعلام کرده است دو گروه اسلام گراي تندرو که با اسلام گرايان خارجي ارتباط دارند، بمب گذاري‌ها در سه کليسا و چهار هوتل را انجام داده اند. دولت سريلانکا اعلام کرده است حداقل 7 بمب گذار انتحاري در اين انفجارها شرکت داشتند.
يکي از معاونان وزارت دفاع در جلسه پارلمان سريلانکا گفته است:«تحقيقات اوليه نشان مي‌دهد که اين بمب گذاري‌ها انتقام حمله به دو مسجد در نيوزيلند بوده است.»
او، در مورد ارتباط اين دو حادثه توضيح بيشتري نداد. به گفته اين مقام وزارت دفاع گروه اسلام گراي «جماعت ملي توحيد» اين بمب گذاري‌ها را انجام داده است.
در حمله يک مرد مسلح به دو مسجد در شهر کرايست چرچ در نيوزيلند به تاريخ 15 مارچ، دست‌کم 50 نفر از نمازگزاران کشته شدند. منابع امنيتي امريکايي نيز گفته اند که حملات در شهر کلمبو، پايتخت سريلانکا با روش حملات گروه داعش شباهت‌هايي دارد.
رانيل ويکرمسينگه، نخست وزير سريلانکا به اعضاي پارلمان اين کشور گفته است، تحقيقات در مورد ارتباط اين حملات با گروه‌هاي تندرو خارجي ادامه دارد.
اوايل روز سه شنبه منابع دولتي و نظامي در سريلانکا گفته اند در ميان 40 نفر که تاکنون در ارتباط با اين حملات بازجويي شده اند يک شهروند سوري «پس از بازجويي اوليه بازداشت شده است.» هويت او هنوز اعلام نشده است.
روز سه شنبه عزاي عمومي اعلام شد و مراسم تشييع جنازه تعدادي از قربانيان اين حملات برگزار شد. هم‌زمان فشارها بر حکومت سريلانکا به خاطر واکنش ضعيف به هشدارها در مورد احتمال حمله به کليساها توسط گروه «جماعت ملي توحيد» افزايش مي يابد.
شش حمله اول، به سه کليسا و سه هوتل لوکس، در صبح روز يکشنبه در فاصله 20 دقيقه صورت گرفت. بعد از چاشت نيز يک هوتل معمولي و خانه اي در حومه پايتخت هدف حمله قرار گرفتند.
اکثر کشته‌ها و مجروحان اين حملات مردم سريلانکا هستند هر چند طبق آمار دولتي 38 خارجي از جمله اتباع امريکا، استراليا، هالند، فنلاند، چين، هند، پرتگال، اسپانيا و ترکيه نيز کشته شده اند. سازمان ملل متحد اعلام کرد که حداقل 45نفر از کشته ها کودک هستند.
خبرگزاري رويترز مي افزايد اين حملات ثبات نسبي در سريلانکا طي 10 سال گذشته و پس از پايان جنگ داخلي با گروه ببرهاي تاميل را به خطر انداخته است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید