مسکو يک روزميزبان نشست سه جانبه صلح افغانستان خواهد بود

روسيه اعلام کرده است که تا يک روز ديگر ميزبان دومين نشست سه‌جانبه ميان نماينده‌گان کشورهاي امريکا، روسيه و چين که در مورد صلح افغانستان برگزار مي‌شود را ميزبان خواهد بود.
سفارت روسيه در کابل در خبرنامه‌اي که روز سه شنبه (3ثور) نشر کرده، گفته است که اين نشست به روز پنجشنبه (5 ثور) در سطح نماينده‌گان ويژه اين کشورها برگزار خواهد شد.
در خبرنامه سفارت روسيه آمده است: ” در اين نشست، در مورد اوضاع افغانستان، مذاکرات هيأت ايالات متحده امريکا با طالبان در دوحه و همچنان دورنماي آغاز پروسه آشتي ملي در افغانستان به بحث گرفته مي‌شود.”
قرار است زلمي خليل‌زاد، نماينده ويژه وزارت امور خارجه امريکا براي صلح افغانستان، به نماينده‌گي از امريکا و ضمير کابلوف به نماينده‌گي از روسيه در اين نشست شرکت کنند.
خبرنامه تصريح کرده است : ” اين نشست سه جانبه فارمت جديد مذاکرات راجع به افغانستان نبوده، بلکه در چهارچوب تلاش‌هاي بازيگران جهان مبني بر ايجاد شرايط، جهت راه اندازي پروسه صلح در افغانستان صورت گرفته و نقش کمک کنندة را ايفاء مي‌کند”.
روسيه از کشورهاي در منطقه است که به باور آگاهان سياسي تلاش دارد در مورد پروسه صلح افغانستان در محوريت قرار داشته باشد و به همين دليل چندي پيش نيز نشست ميان نماينده‌گان گروه طالبان و شماري از چهره‌هاي سياسي افغانستان را در نشستي در مسکو ميزباني کرد.
اي درحاليست که آقاي خليل‌زاد روز شنبه هفته جاري، سفرش را به افغانستان و برخي از کشورهاي ديگر آغاز کرده و قرار است تا دو هفته ديگر ادامه يابد.
آقاي خليل‌زاد در اين سفر 20 روزه به افغانستان، هند، پاکستان، قطر، روسيه و بريتانيا خواهد رفت.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید