خليل‌زاد نمي‌تواند گره صلح افغانستان را باز کند؛ شوراي امنيت بايد اقدام کند

شماري از آگاهان نظامي در پيوند به آغاز هفتمين دور سفرهاي زلمي خليل‌زاد فرستاده وزارت امورخارجه امريکا براي صلح افغانستان، مي‌گويند که اين سفرها نتيجه نمي‌دهند و شوراي امنيت سازمان ملل بايد در اين راستا اقدام کند.
آقاي خليل‌زاد که، دور هفتم سفر خود به کشورهاي منطقه و جهان را به تاريخ 21 اپريل آغاز کرد تا 11 ماه مي‌ ادامه مي‌يابد. در اين دور سفر از کشورهاي افغانستان، روسيه، بريتانيا، هند و قطر ديدار خواهد کرد.
او، در اين دور سفر خود با نماينده‌گان گروه طالبان در قطر نيز مذاکره و اين گروه را براي آغاز مذاکرات بين‌الافغاني تشويق مي‌کند.
برخي از آگاهان بر اين باورند که تلاش‌هاي خليل‌زاد براي آغاز گفت‌وگوهاي بين‌الافغاني زماني نتيجه مي‌دهد که او روي خروج نظاميان امريکايي با طالبان به توافق برسد؛ اما برخي ديگر از نتايج اين سفرها خوشبين نيستند و خواستار اقدام شوراي امنيت سازمان ملل در روند صلح افغانستان، اند.
وحيدمژده کارشناس مسايل سياسي و از چهره‌هاي هم‌سو با گروه طالبان به خبرگزاري “جمهور” گفته است که ديدار آقاي خليل‌زاد با نماينده‌گان طالبان در قطر با محوريت بحث روي چگونه‌گي خروج نيروهاي امريکايي از افغانستان خواهد بود.
آقاي مژده تصريح کرد که آقاي خليل‌زاد در قطر تا يک مدت طولاني مذاکره خواهد کرد و طالبان انتظار دارند که تعيين جدول زماني خروج نيروهاي خارجي بايد مشخص و نهايي شود.
او گفت: “اگر در اين نشست تاريخ خروج تعيين شود، هيچ گونه مانعي براي آغاز مذاکره ميان حکومت و طالبان باقي نمي‌ماند و امکان دارد طالبان با حکومت در مورد آينده نظام سياسي صحبت کنند.”
عتيق الله امرخيل يک آگاه نظامي گفته است که تمامي سياست‌مداران کنوني افغانستان به دنبال حفظ قدرت‌اند و به همين خاطر سفرهاي آقاي خليل‌زاد پيرامون صلح افغانستان، نتيجه‌بخش نخواهد بود.
آقاي امرخيل گفت: “شوراي امنيت نماينده قدرت‌هاي بزرگ است. هر نوع فشار بالاي طالبان و پاکستان مي‌تواند وارد کند. مي‌تواند راه معقول و درستي را به وجود بياورد تا صلح دايمي در کشور تأمين و مداخلات بيروني قطع شود.”
او، هم‌چنان افزود که قدرت‌هاي بزرگ مثل امريکا مي‌توانند مسأله صلح و مذاکره با طالبان را يک‌طرفه کنند و نبايد روند صلح به شکل بين‌الافغاني واگذار شود، زيرا سياست‌مداران افغانستان به دنبال منافع شخصي و حفظ قدرت خود اند و نمي توانند به يکديگر قناعت دهند.
نگراني از نتايج سفر آقاي خليل‌زاد در حالي مطرح مي‌شود که مايک پمپيو وزير خارجه امريکا نيز دوشب قبل طي يک تماس تلفني با رييس جمهور غني در مورد صلح افغانستان گفت، واشنگتن بر تأمين صلح در افغانستان متعهد است و از هرگامي در اين راستا حمايت مي‌کند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید