نماينده هندوها در پارلمان؛ از بن بست و تنش پيش آمده ابراز تأسف کرد

نماينده‌گان مجلس بر سر حل تنش به وجود آمده در انتخابات تعيين رياست مجلس به بن بست رسيده‌اند.

تنش بر سر انتخابات رياست مجلس روز شنبه (4 جوزا) نيز ادامه داشت و نماينده‌گان به هيچ راه حلي نرسيدند. اختلاف ديدگاه در مورد يک راي باطل اعلام شده است.

اما، نرندر سنگ خالصه تنها نماينده سکهـ‌ها و هندوها در مجلس، ضمن ابراز تأسف از وضعيت پيش آمده، مي‌گويد که تنش در هر پارلماني وجود دارد، اما اميدوار است که نماينده‌گان مجلس افغانستان به اين تنش پايان دهند؛ زيرا مردم توقع دارند که نماينده‌گان جديد براي آنان خدمت کنند.

آقاي خالصه گفت: «تنش در مجلس در حالي است که نيروهاي پوليس، ارتش و شهروندان افغانستان همه روزه قرباني مي‌دهند و جان مي‌بازند؛ مردم اميدوارند که پارلمان جديد براي حل بن بست جنگ در کشور راه حل پيدا کند. اميدورام همه نماينده‌گان دست به دست هم داده براي مردم و کشور خود خدمت کنيم.»

قرار بود در نشست پنج‌شنبه گذشته مجلس روي اعتباردهي و يا عدم اعتباردهي به اين راي، راي‌گيري شود؛ اما نحوه راي‌گيري سبب اختلاف ميان نماينده‌گان شد و نشست بدون نتيجه ماند.

ديروز نيز نحوه راي‌گيري مورد اختلاف است. طرفداران اصولي مي‌گويد که بر سر راي باطل اعلام شده راي‌گيري مي‌گويند که راي گيري علني شود.

در نشست ديروز مجلس نيز 15 تا 20 نماينده روي چگونگي حل اين مشکل به وجود آمده بحث کردند؛ اما ميرويس ياسيني يک عضو مجلس گفت که نماينده‌گان تاهنوز به هيچ پيشرفتي در خصوص حل تنش نرسيده اند.

آقاي ياسيني ضمن رد هرگونه اختلافات قومي و زباني بر سر تنش به وجود آمده در مجلس، تاکيد کرد که تنش در مجلس يک مسأله قانوني است و نماينده‌گان به دنبال يک راه حل قانوني هستند.

او، يادآور شد که در روز اول در يک مسأله قانوني، در مجلس قانون شکني شود، اين روال ادامه پيدا کرده و مجلس را با مشکل مواجه خواهد کرد.

اين در حالي است که تنش در مجلس، پس از انتخابات روز شنبه براي کرسي رياست، به وجود آمد.

در اين انتخابات مير رحمان رحماني با کسب 123 راي از مجموع 244 برنده اعلام شد؛ اما کمال ناصر اصولي ديگر عضو مجلس اين نتيجه را نپذيرفت.

آقاي اصولي تاکيد داشت که منشي‌هاي موقت، نصاب مجلس را 247 نماينده اعلام کرده بودند و بنابراين آقاي رحماني با 123 راي نتوانسته 50+1 را به دست آورد. امروز هفتمين روزي است که نماينده‌گان نمي‌توانند اين تنش را ميان خود حل کنند

اشتراک گذاری:

نظر بدهید