افغانستان و پاکستان در مورد صلح گفت و گو ميکنند

مقام‌هاي بلند پايه حکومتي افغانستان و پاکستان در هفته جاري، در مورد صلح افغانستان و مبارزه با تروريزم در اسلام آباد ديدار و گفت‌وگو خواهند کرد.

به گفته مقام‌هاي حکومتي، حمدالله محب، مشاور شوراي امنيت ملي افغانستان، در رأس هيأت حکومتي قرار دارد.

طارق آرين، سخن‌گوي شوراي امنيت ملي افغانستان سفر آقاي محب به پاکستان را تأييد کرده و گفته است که آقاي محب به دعوت جنرال قمر جاويد باجوه، رييس ستاد ارتش پاکستان به اسلام آباد سفر خواهد کرد.

آقاي آرين، در صفحه توييترش  نوشته است که مشاور شوراي امنيت ملي افغانستان با مقام‌هاي پاکستاني در مورد مسايل مربوط به صلح، مبارزه با تروريزم و امنيت بحث خواهد کرد.

هارون چخانسوري، سخن‌گوي رياست جمهوري به رسانه‌ها گفته است که پس از نهايي شدن سفر هيأت افغان به پاکستان، جزييات آن با رسانه‌ها شريک خواهد شد.

آقاي چخانسوري تاکيد کرده که ديپلومات‌هاي دو کشور روي تعيين تاريخ براي سفر رييس جمهور غني به پاکستان نيز کار مي‌کنند و احتمالن آقاي غني، پس از عيد به پاکستان سفر کند.

روزنامه پاکستاني «ديلي نيوز» به نقل از مقام‌هاي آن کشور، گزارش داده که هيأت افغان به رهبري آقاي محب با هيأت پاکستاني به رهبري جنرال قمرجاويد باجوه، رييس ستاد ارتش آن کشور، ملاقات خواهند کرد.

بربنياد اين گزارش،  انستان نيز جزء هيأت افغان است.

در گزارش «ديلي نيوز» به نقل از مقام‌هاي پاکستاني آمده است که رييس جمهور غني در ماه آينده ميلادي (جون) به پاکستان سفر خواهد کرد.

مقام‌هاي افغانستان و پاکستاني پس از ماه نوامبر سال گذشته ميلادي، نشست دوجانبه نداشته اند.

پيش از آن، هيأت‌هاي دو کشور تحت رهبري معاونين وزارت‌هاي خارجه،‌ در چهارچوب پلان عمل افغانستان و پاکستان براي صلح و همبسته‌گي با هم ديدار مي‌کردند.

اما افغانستان اين نشست‌ها را ادامه نداد و اعلام کرد که شاهد اقدام‌هاي عملي از جانب پاکستان نبوده است.

هرچند درسال‌هاي گذشته پاکستان وعده‌هاي زيادي در پيوند به روند صلح حکومت افغانستان با گروه طالبان داد و همواره مقام‌هاي اين کشور تاکيد کرده اند که در آوردن صلح با افغانستان هم‌کاري مي‌کنند، اما تاکنون اسلام‌آباد به هيچ يک از وعده‌هايش عمل نکرده است.

آگاهان سياسي در افغانستان به اين باور اند که پاکستان همواره از آتش افروزي در افغانستان نفع برده و منافع خود را در گسترش جنگ و بحران در افغانستان مي‌داند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید