تنش مجلس وارد دومين هفته شد؛ نامزدان احتمالي رياست مجلس عامل اصلي ادامه بحران اند

تنش نماينده‌گان بر سر انتخابات رياست مجلس وارد دومين هفته شد؛ اما هنوز هم هيچ نشانه‌اي از ختم اين بحران ديده نمي‌شود.

برخي نماينده‌گان مجلس، روز يک‌شنبه(5 جوزا) ضمن ابراز نگراني از ادامه وضعيت بحراني مجلس گفتند که دست‌هاي از داخل و بيرون کار مجلس را به اينجا کشانده است.

غلام حسين ناصري در پيوند به موضوع گفت که اگر اصول قانون و انتخابات به عنوان ملاک حل قضيه باشد، موضوع حل است؛ اما متأسفانه اينطور نيست و عوامل ديگر در اين قضيه دخالت دارد.

آقاي ناصري گفت: «مي‌خواهم آشکارا با مردم افغانستان شريک سازم که تعدادي از نماينده‌گاني که قصد داشتند در دوره‌هاي بعدي انتخابات رياست مجلس خود را نامزد کنند، با برنده شدن آقاي رحماني، غافل گير شدند و اکنون همين‌ها بيش‌ترين جنجال را خلق مي‌کنند.»

او، مشخصن از کسي نام نگرفت؛ اما تاکيد کرد که اين افراد از پشت پرده، وضعيت دروني مجلس را تخريب مي‌کنند.

آقاي ناصري هم‌چنان گفت که موضوع ديگري که تنش مجلس را ادامه کرده است، قومي سازي اين مسأله از سوي برخي نماينده‌گان است؛ وگرنه اصول وظايف داخلي مجلس صراحت دارد و بر بنياد آن، آقاي رحماني رييس مجلس است.

از سوي ديگر، بلقيس روشن ديگر عضو مجلس گفت، يک گروپ از نماينده‌گان مسايل قومي را در داخل مجلس دامن مي‌زنند و هدف آنان به دست آوردن پول بيش‌تر است؛ اما برخي نماينده‌گان ديگر از بيرون مجلس هدايت مي‌گيرند تا اوضاع مجلس را اين گونه نگه‌دارند.

خانم روشن افزود که امروز نماينده‌گان نتوانستند رييس موقت تعيين کنند به خاطري‌که بدون رييس موقت هيچ تصميمي گرفته نمي‌شود؛ اما به توافق نرسيدند.

او، با انتقاد از وضعيت جاري مجلس گفت: «برخي‌ها مي‌خواهند خانه مردم را باغ وحش درست کنند.»

خانم روشن در مورد وضعيت ديروز داخل تالار هم گفت: «يک تعداد نماينده‌گان گم اند و گفته مي‌شود که آنان مذاکره مي‌کنند، ولي معلوم نيست که روي چه مذاکره مي‌کنند؛ اما حدود 120 نماينده ديگر در داخل تالار مهر سکوت بر دهان زده بودند و منتظراند، به خودي خود اين مشکل حل گردد.»

اين در حالي است که تنش در مجلس، پس از انتخابات روز شنبه براي کرسي رياست، به وجود آمد.

در اين انتخابات مير رحمان رحماني با کسب 123 راي از مجموع 244 برنده اعلام شد؛ اما کمال ناصر اصولي ديگر عضو مجلس اين نتيجه را نپذيرفت.

آقاي اصولي تاکيد داشتند که منشي‌هاي موقت، نصاب مجلس را 247 نماينده اعلام کرده بودند و بنا بر اين آقاي رحماني با 123 راي نتوانسته 50+1 را به دست آورد. اين تنش ديروز وارد هشتمين روز خود شده و تا هنوز هيچ روزنه‌اي براي حل آن ايجاد نشده است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید