خليلزاد: اگر ناتو و امريکا افغانستان را ترک کنند با هماهنگي خواهد بود

زلمي خليل‌زاد، نماينده ويژه وزارت امور خارجه امريکا براي صلح افغانستان، اعلام کرده که نيروهاي پيمان آتلانيتک شمالي (ناتو) و امريکا با هم به افغانستان رفتند و حضورشان را با هم تنظيم مي‌کنند و اگر قرار باشد که اين کشور را ترک کنند، نيز با هم ترک خواهند کرد.

آقاي خليل‌زاد پس از ديدار با ينس استولتنبرگ، دبير کل ناتو در صفحه رسمي توييترش نوشته است که با دبيرکل ناتو درباره روند صلح افغانستان صحبت کرده است.

او، گفته است از ناتو به دليل فداکاري و تعهدات دوام‌دارش قدرداني مي‌کند و به دبيرکل ناتو اطمينان داده که در همکاري کامل با اين نهاد کار خواهد کرد.

دبيرکل ناتو نيز در اين ديدار گفته که افغانستان براي ناتو يک اولويت است و هدف اين است که اين کشور ديگر خاستگاهي براي فعاليت گروه هراس افگن نباشد.

اعضاي ناتو در نشستي در شهر بروکسل، تعهد کردند که به کمک‌هاي خود پس از سال 2020 ميلادي به قواي امنيتي افغان ادامه مي‌دهند.

رسانه‌ها گزارش داده اند که آقاي استولتنبرگ افزوده که تلاش‌هاي آقاي خليل‌زاد در راستاي صلح افغانستان با پيشرفت‌هاي همراه بوده است.

وزارت امورخارجه امريکا چندي پيش اعلام کرد که براي دست‌يابي به مصالحه با طالبان آقاي خليل‌زاد سفرش را از 31 مي به افغانستان، بلژيک، آلمان، پاکستان، قطر و امارات آغاز کرده   که تا 16 جون ادامه مي يابد.

آقاي خليل زاد پيش از اين از اسلام آباد، نيز ديدار کرده بود.او گفته بود صلح افغانستان نياز به حمايت منطقه يي و بين المللي دارد.

به گفته آقاي خليل زاد اقداماتش در دو ماه گذشته در جهت صلح داراي دستاوردهايي بوده و مي خواهد دور تازه تلاش هايش روند رسيدن به صلح را تسريع کند.

فرستاده ويژه وزارت امورخارجه امريکا براي صلح افغانستان، اخيرن در مصاحب هاي با تلويزيون خصوصي طلوع در کابل تاکيد کرده بود که آتش بس و نشست بين‌الافغاني در کنار مسأله خروج نيروهاي خارجي و قطع رابطه طالبان با گروه هاي تروريستي از موضوعات اصلي گفت‎وگوهاي امريکا با طالبان است و بدون توافق در مورد يکي ازاين مسايل، هيچ توافق نهايي در کار نخواهد بود. طالبان تاکنون حاضر نشده است که رو در رو با نماينده‎گان دولت افغانستان ديدار کند.حتا در نشست اخير که چند روز پيش در مسکو برگزار شد، اين گروه با حضور محمد کريم خليلي، رييس شوراي عالي صلح و نيز حضور سفير افغانستان در مسکو، در آن نشست مخالفت نشان داد. از سويي هم، مايک پمپيو، وزير امورخارجه امريکا، گفته است که محمداشرف غني رييس جمهوري افغانستان به شکل منظم از مذاکرات ايالات متحده با گروه طالبان در جريان گذاشته مي شود.

آقاي پمپيو افزوده: “باوجود که گروه طالبان تاکيد دارند که با حکومت افغانستان صحبت نمي کنند، اما جان بس، سفير ايالات متحده در کابل، با رييس جمهور غني در ارتباط است”.

به گفته مايک پمپيو جنگ افغانستان طول کشيده وتلاش هاي صلح نيز به وقت نياز دارد، اما در اين راستا پيشرفت هاي صورت گرفته است”.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید