سرنوشت ملت خاموش، در دست تيکه داران قدرت

بربنياد گزارش‌ها  قرار است امريکايي‌ها دور هشتم گفت‌وگوهاي‌شان با نماينده‌گان گروه طالبان را آغاز کنند. زلمي خليل‌زاد فرستاده ويژه وزارت امورخارجه امريکا براي صلح افغانستان، روز يک‌شنبه هفته جاري پس از ديدار و گفت‌وگو با مقام‌هاي افغانستان در کابل، جهت ادامه گفت‌وگوها به دوحه خواهد رفت و با گروه طالبان پشت درهاي بسته به مذاکره خواهد نشست.

گمانه زني‌هاي جدي وجود دارد که امريکايي‌ها در اين دور گفت‌وگوها با نماينده‌گان طالبان، بدون حضور نماينده دولت و شهروندان افغانستان، تفاهم‌نامه اي را زير نام ( قرار داد امريکا با تحريک طالبان امارت اسلامي ) امضا خواهند کرد.

نگارنده اين مطلب به‌اين باور است که  اين تفاهم‌نامه،  در برگيرنده دو تعهد بين امريکا و طالبان خواهد بود.

1-جدول خروج نيروهاي خارجي از افغانستان
2- تعهد گروه طالبان به امريکايي‌ها مبني بر اين که اجازه نمي‌دهيم افغانستان بار ديگر به لانه تروريزم بين‌المللي تبديل گردد.

اما از گسترش گروه داعش و اين که در برابر اين گروه مبارزه خواهد شد يا خير، اشاره‌اي در اين قرار داد به آن نخواهد شد.

با در نظرداشت اين هفت دور گفت‌و‌گوي‌هاي صلح  ميان امريکايي و طالبان و نشست‌هاي پيرامون صلح افغانستان در داخل و خارج از کشور، جنگ و کشتار هم‌چنان ادامه دارد و هر روز از شهروندان افغانستان قرباني مي‌گيرد.

با آن‌که شوراي علماي افغانستان ادامه جنگ جاري در افغانستان را بغاوت و جفا به ارزش‌هاي اسلامي مي‌پندارند؛ گروه طالبان، اما به تداوم جنگ تاکيد کرده، آن را جهاد و امر شرعي عنوان مي‌کنند، اين که  فتواي کدام يک درست است، چندان هم نامشخص نيست، زيرا در جنگ جاري بيش‌تر غيرنظاميان قرباني مي‌دهند، اين که گروه طالبان با کدام منطق قتل شهروندان مسلمان افغانستان را جهاد مي‌پندارند، هيچ منطق ندارد، اما براي افغانستاني‌ها و جهانيان مشخص است که طالبان از کي دستور مي‌گيرند و به براي برآورده شدن اهداف شوم و غير انساني کدام کشور اين‌جا خون بي‌گناهان را مي‌ريزانند و کشورشان را ويران مي‌کنند.

به باور اين قلم، شهروندان افغانستان از همين لحظه اگر با تقدس‌هاي جعلي، بي‌محتوا و دروغين در جامعه خود مبارزه نكنند، بدون شک جامعه تبديل به مردابي ايستاده خواهد شد كه در آن زالوهاي مقدسي به‌وجود مي آيند كه فقط با خون انسان تغذيه و رشد مي‌کنند و اين زالوهاي مقدس فقط با ويتامين تعظيم و احترام چاق و فربه مي‌گردند، آن‌قدر چاق كه اگر خون همه ملت را بمکند باز كفاف شان نمي‌کند و براي زنده ماندن بازهم احتياج به خون بيشتري خواهند داشت.

در اوضاعي که شهروندان افغانستان دارند بدترين روزهاي زنده‌گي خود را سپري مي‌کنند، متأسفانه سرنوشت شان به دست رهبر مآباني قرار دارد که جز تأمين منافع شخصي و گروهي خود به چيز ديگري فکر نمي‌کنند و کوچک‌ترين منافع شخصي را به بزرگ‌ترين منافع ملي و کشوري به معامله مي‌گيرند.

هستند کساني که هر روز به‌نام جهاد و به‌نام اشغال فتواهاي دروغين جيب مردم را خالي مي‌کنند، مبارزه با اين‌ها يك فريضه است، تا اسلام عزيز از سنگيني تقدس دروغين  شان به دور بماند.

نمي دانم انسان امروزي آن هم در قرن بيست و يک در کشور من غرق در مصيبت و تعصب‌هاست به خاطر اين كه بي‌عدالت و خودخواه و فزون طلب شده است آنچه را كه براي خود مي‌خواهند براي ديگران نمي‌خواهند. خود را  در حالي که بهره يي از ارزش‌هاي اسلامي ندارند، مسلمان بهتر و افضل تر از ديگران مي‌داند. براي خود هر حقي قايل اند و براي ديگران هيچ و همين طرز فكر ريشه همه مصيبت‌هايي است كه انسان امروزي به آن دچار است. براي اين كه افغانستان و مردم اين کشور از اين وضعيت ببرون شوند، نياز است و مي بايد، مرد و زن  پير و جوان صادقانه و خالصانه با بي‌عدالتي‌ها در تمام اشكالش مبارزه كنند، امروز بزرگ‌ترين بي عدالتي‌ها در زير ماسك تقدس‌هاي دروغين انجام مي‌شود و شماري اندکي زرنگ، فزون طلب و خدا نترس، به خاطر کشتن مردم بيگناه فتوا مي‌دهند و با در نظرداشت اين فتواهاي دروغين و بي محتوا دست به هر بي‌عدالتي مي‌زنند که نمونه آن را هر روز مي‌بينيم که به‌نام اسلام انسان‌هاي بيگناه را مي‌کشند، بياييد اين ماسک‌هاي تقدسي را كه عده محدودي شياد خودپرست بر چهره مكر خود كشيده اند بي ملاحظه پاره كنيم وگرنه سنگيني تقدس دروغين شان پشت ملت را براي هميشه خم و جامعه را با رايج كردن بدعت‌هاي غير اسلامي تباه خواهد كرد.

هيچ‌كس مقدس نيست، جز انبياء، كتب آسماني و خدا آن‌هايي که دادگاه صحرايي برگزار مي‌کنند سرباز و افسر ما را مي‌کشند خود هم حکم مي‌کنند و هم تطبيق، بدون آن که ذره‌يي از حقيقت دين و خدا آگاه باشند. اين‌ها نسبت به مسلمان‌هاي ديگر هيچ تقدس و اسلاميت بالاتري ندارند متأسفانه در سرزمين ما شرايط طوري آمده که انسان‌هاي بي‌تقوا هم مي‌توانند خود را با اين ابزار مجهز كنند و زير پوشش همين‌ها دست به هر بي عدالتي بزنند و ملت را در دنيا بي فرهنگ و دور از تمدن معرفي کنند و بازهم كسي جرأت اعتراض به بي‌عدالتي‌هاي شان را نداشته باشد چون فتوا داده اند و عمامه دروغين به سر دارند و تسبيح صد دانه‌يي در دست. من از شوراي علماي افغانستان مي‌پرسم فتوا دادن به قتل بي گناهان ارزش ديني دارد اگر ندارد فتواي شما چيست، شوراي محترم علماي کشور از شما مي‌خواهم بياييد صادقانه و بدون هراس خود پرستي و بي‌عدالتي و فزون طلبي آن‌ها را که فتواي کشتن مردم بيگناه را صادر مي‌کنند با در نظرداشت ارزش‌هاي دين جلو گيري کنيد.

بدبختانه شهروندان افغانستان فقط چوب تقدس همين خود خواهان را هر روز مي‌خورند. مقدسان قلابي و بي‌تقواي امروز ظلم و جنايت و خيانت شان نسبت به انسانيت كمتر از ديكتاتورهاي نا مقدس ديروز نيست.  مي‌گويند كه ماهي از سر مي‌گندد نه از دم، بياييد اين سرهاي گنديده را اگر قابل علاج است معالجه كنيم و گرنه دور بيندازيم تا تمام جامعه از گند تقدس دروغين اين‌ها نه گندد.

در همه جاي دنيا از اول تاريخ تا به امروز مبارزه انسان‌هاي عدالت‌خواه و تحت ستم بر عليه انسان‌هاي ظالم و حکومت‌هاي ستم‌گر وجود داشته است.  مبارزين حقيقي و در کنار آن‌ها خاين فرصت طلب و سوء استفاده گر هم در نقش مبارز در همه ادوار و در همه صحنه‌هاي مبارزاتي وجود داشته اند.  امروز در صحنه مبارزه جفايي که هر روز بر ملت آگاه افغانستان تحميل مي‌شود ديگر قابل تحمل نيست هر کس خود را در ظاهر خدمت‌گار مي‌نماياند، اما مسووليت مردمان خدا پرست است که صادق را از منافق و صادقان را از مدعيان دروغين، فرصت طلب و دنيا پرست تشخيص دهند و به طرف‌داري از نداي صادق بپردازند وگر نه  باز همان آش و همان کاسه خواهد شد و ظالم بر مظلوم مسلط خواهد ماند. در اين صحنه جدال بين حق و باطل هرکسي مختار است که در صف يکي از اين دو جناح قرار بگيرد و فعاليت کند  و اقامت‌گاه  نهايي و ابدي خود را که جنت يا جهنم خواهد بود با اعمال و کردار خود روشن سازد.

احمد سعيدي

اشتراک گذاری:

نظر بدهید