ترزا مي از رهبري حزب محافظه کار بريتانيا کنار رفت

با استعفاي ترزا مي، نخست وزير بريتانيا از رهبري حزب حاکم محافظه کار، رقابت‌ها براي جايگزيني او رسمن آغاز شد. احتمال دارد جانشين تراز مي که به مقام نخست وزيري خواهد رسيد در مورد برگزيت موضع سرسختانه تري داشته باشد.

به گزارش خبرگزاري رويترز ترزا مي پس از عدم موفقيت در اجراي برگزيت در تاريخ تعيين شده ماه گذشته اعلام کرد که از مقام رهبري حزب محافظه کار کناره گيري خواهد کرد. اين موضوع بحران سياسي در بريتانيا و اختلاف در مورد نحوه اجراي برگزيت و نتايج همه پرسي سال 2016 را تشديد کرده است.

تا زمان انتخاب يک رهبر جديد براي حزب محافظه کار ترزا مي درمقام نخست وزيري باقي خواهد ماند. به نظر مي‌رسد موضوع اصلي رقابت ها براي رهبري اين حزب که تعداد زيادي آماده‌گي خود را براي شرکت در آن اعلام کرده اند برگزيت خواهد بود.

سخن‌گوي ترزا مي، به خبرنگاران گفته است:«در مدتي که او، در مقام نخست وزيري خواهد بود روي مسايل داخلي که محورهاي اصلي نخست وزيري خانم مي بوده تمرکز خواهد کرد.»

به گفته مسوولان کميته نظارت بر انتخاب رهبري حزب محافظه کار خانم مي استعفاي خود را به شکل کتبي به اين کميته اطلاع داد.

ترزا مي که زماني از حاميان سرسخت عضويت بريتانيا در اتحاديه اروپا بود پس از استعفاي ديويد کامرون در پي اعلام نتايج همه پرسي سال 2016 به مقام رهبري حزب محافظه کار و در نتيجه نخست وزيري رسيد. اما او، در دو سال گذشته نتوانست برگزيت را که برنامه محوري دولت او بود اجرا کند و ناگزير به استعفا شد.

خبرگزاري رويترز در گزارشش افزوده که رقابت بر سر جانشيني ترزا مي از چند هفته پيش که او خبر استعفاي خود را اعلام کرد داغ شده و يکي از محورهاي اصلي مباحث جنبه هاي مثبت و منفي احتمال خروج بدون توافق از اتحاديه اروپاست.

بوريس جانسون، وزير پيشين  خارجه يکي از نامزداني است که بيش‌ترين شانس را دارد. او طرف‌دار موضع تندتري در قبال اتحاديه اروپاست و مي گويد در 31 اکتبر (تاريخ تعيين شده براي اجراي برگزيت) بريتانيا چه با توافق و چه بدون توافق بايد از اين اتحاديه خارج شود. او، تلاش خواهد کرد اعضا و رهبران حزب محافظه کار را متقاعد کند که تحت رهبري او اين حزب مي تواند در انتخابات سراسري بعدي به پيروزي برسد.

ساير نامزدان اصلي عبارت اند از جرمي هانت، وزيرخارجه و مايکل گوو وزير محيط زيست که در زمينه برگزيت مواضع نرم تري دارند.

ميشل بارنيه، مذاکره کننده اتحاديه اروپا در زمينه برگزيت، گفته است، هر کسي که به مقام نخست وزير بريتانيا برسد با معضل چگونه‌گي مديريت مرزهاي جمهوري ايرلند و ناحيه ايرلند شمالي و تضمين ادامه تجارت بدون اختلال پس از خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا روبرو خواهد شد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید