گروه 20: نگران جنگ تجاري چين و امريکا هستيم

بيست اقتصاد بزرگ جهان چشم‌انداز اقتصادي در اواخر سال جاري ميلادي را رو به رشد مي‌بينند، اما بيم آن دارند که پيامدهاي ادامه اختلافات ميان واشنگتن و پکن بر سر داد و ستد و تعرفه‌ها، جلوي اين رشد را بگيرد.

تارو آسو، وزير اقتصاد جاپان، روز يک‌شنبه(19جوزا) به خبرنگاران، گفته است: «اقتصاد جهاني در اواخر نيمه دوم سال [2019] سرعت خواهد گرفت».

وزير اقتصاد جاپان، افزوده است: «اگر چين و امريکا اختلافات خود بر سر داد و ستد را حل نکنند، اطمينان از بازار گرفته مي‌شود».

آقاي آسو اين سخنان را در پي نخستين نشست وزيران اقتصادي و بازرگاني و نيز رييسان بانک‌هاي مرکزي کشورهاي عضو گروه 20 در فوکوئـُوکا، جنوب آن کشور، بيان کرده‌است.

وزيران اقتصادي 20 کشور جهان در آستانه ديدار رهبران اين کشورها گرد هم آمده‌اند. رهبران گروه 20 اواخر ماه جاري ميلادي در اوساکاي ژاپن ديدار خواهند کرد.

با وجود آن‌که تنش‌هاي اقتصادي بين واشنگتن و پکن بار ديگر بالا گرفته، اما اظهارات اخير رهبران دو کشور نيز اميدها به حل اختلافات جاري را زنده کرده‌است.

دولت دونالد ترمپ شديدن معترض به کسري تراز تجاري بين امريکا و چين و برخي ديگر مسائل اقتصادي است و در تلاش است تا با پکن به توافقات تازه‌اي برسد. اما ايالات متحده و چين در فراز و نشيب‌هاي دو سال گذشته در آستانه ورود به «جنگ اقتصادي»، افزايش تعرفه‌ها از يک سو و گمانه‌زني‌ها از واکنش‌هاي چين از سوي ديگر، قرار گرفته‌اند.

دونالد ترمپ و شي جين‌پينگ به‌تازه‌گي تاکيد کرده‌اند قصد دارند در مورد اختلافات در جريان نشست سران گروه 20 در جاپان گفت‌وگو کنند.

استيون منوچين، وزير ماليه امريکا، به خبرنگاران گفته است دو طرف تا پيش از ديدار شي و ترمپ، برنامه‌ي براي مذاکره ندارند.

کريستين لاگارد، رييس صندوق بين‌‌المللي پول، در آستانه نشست وزيران اقتصادي در فوکويوکا، گفته بود «نگراني‌ها در مورد پيامدهاي تنش‌هاي اقتصادي رو به افزايش است».

خانم لاگارد گفته است: «مسئله خطرناک اين است که رويارويي اقتصادي تازه بين آمريکا و چين، مجددا به کاهش سرمايه‌گذاري، توليد و رشد انجاميده‌‌است».

اشتراک گذاری:

نظر بدهید